Zubní implantáty: vše, co o nich potřebujete vědět

Podívali jsme se na mýty a polopravdy kolem zubních implantátů. Co to vlastně je, jak dlouho nám vydrží a co je opravdu nutné vědět?

 

Zubní implantáty, tedy náhrady chybějících zubů, jsou stále populárnější i přes nemalé pořizovací náklady. A právě kvůli vyšší ceně je dobré si říci, jak dlouho se na ně můžeme spolehnout a co udělat pro co nejdelší užitek.

Co to je zubní implantát?

Zubní implantáty jsou titanové šroubky, které nahradí chybějící kořeny zubů . Na implantát lze pak připevnit korunku, tedy jeden zub, nebo dokonce celou zubní náhradu, tedy několik zubů.

Jak drží zubní implantát v ústech?

Mnoho lidí se stále domnívá, že se zubní implantáty nějak nastřelují. To není pravda. Zubní implantáty se do kosti šroubují a vlastní implantaci předchází pečlivé plánování. Na umístění implantátu musí být kosti dostatek, někdy je potřeba ji nejprve doplnit, často se upravuje také tvar dásně, aby byl výsledek co nejpřirozenější.

Jak dlouho vydrží zubní implantát?

Podle nejzkušenějších implantologů u nás, na oddělení stomatologie v institutu Asklepion, funguje po deseti letech bezchybně 90 % implantátů. Na takto vysokou úspěšnost má vliv praxe zkušených specialistů na implantologii, vybavení pro plánování i výrobu implantátů, ale i dostatečné poučení pacienta o tom, jak se o implantát starat.

Pro koho je vhodný zubní implantát?

Zeptali jsem se doc. MUD. Romana Šmuclera, CSc. , stomatochirurga, prezidenta České stomatologické komory a jednatele Asklepionu – Institutu klinické a estetické medicíny.

Musíme si zubní implantáty čistit?

Zubní implantát neodolává neskutečně agresivnímu prostředí dutiny ústní lépe než zub, přestože si mnoho lidí myslí pravý opak. Zuby, které nám příroda nadělila, jsou uchyceny k čelistem důmyslným systémem zvaným parodont, který pruží, odolává infekci a sám se obnovuje. Zubní implantát je naopak obklopen něčím, co spíše připomíná jizvu. Je tedy nanejvýš potřebné ho maximálně chránit.

Pečlivá dentální hygiena  má za úkol náhradu zubu i implantát dokonale vyčistit. Na to nestačí jen zubní kartáček s pastou, ať už ruční či elektrický. Mezizubní prostory je třeba flossovat, očisťovat zubní nití anebo mezizubním kartáčkem správné velikosti. Neuškodí některý z desinfekčních roztoků či gelů, který vybere lékař. Nejdůležitější ale je, že jakmile se objeví krvácení nebo dokonce zánět, je třeba rychle „běžet k lékaři“, protože náš implantát se nedokáže bránit tak dobře jako zub. Jestliže vyviklat zub trvá „paradentóze“ obvykle roky (a desetiletí), u implantátu může celý proces ztráty tkání trvat jen týdny či měsíce, a tak nemůžeme ztrácet čas!

Co když nejde použít zubní implantát?

Pokud není možné nebo vhodné zavést zubní implantát, je vhodné použít adhezivní neboli vlepovaný můstek. Adhezivní vlepovaný můstek  použije stomatolog tehdy, pokud pacient nemá mezi zuby dostatek místa pro implantát, v místě implantace je problém s kostní tkání nebo pokud je pacient příliš mladý. A co to vlastně je? Adhezivní můstek, jinak nazývaný také vlepovaný můstek nebo vlepované zuby, je umělý zub, který je pomocí malého „křidélka“ nalepen k sousednímu zubu. Upevněn je z vnitřní strany, která je jen minimálně zbroušena.

Náhrada chybějícího zubu adhezivním můstkem tak, jak ji provádějí v Asklepionu , je od vlastního zubu naprosto k nerozeznání, a to zejména díky preciznímu provedení jak v zubní ordinaci, tak naší vlastní zubní laboratoři. Výhodou oproti klasickému můstku je naprosto minimální poškození okolních zubů.