Boj mezi brýlemi a kontaktními čočkami

Mnoho lidí, kteří mají problém se zrakem, si dnes namísto brýlí pořizuje kontaktní čočky. Jedni se stydí za svou vadu, druhé svírá pocit, že jim brýle nesluší. Důvodů může být mnoho, ale která varianta je pro náš zrak a oči celkově lepší?

Brýle jako módní doplněk

Existuje mnoho lidí, kteří brýle zakrývají pomocí kontaktních čoček, ale vedle nich je i velké množství těch, kteří brýle využívají jako originální módní doplněk. Tento malý doplněk dokáže doladit celkový vzhled a některým kombinacím může dodat potřebný šmrnc. A tak se často vidí i brýle, které jsou bez dioptrií, protože mnozí si je kupují, i když je jejich zrak v pořádku. Rozhodně se není za co stydět a věřte, že pokud si zvolíte ten správný tvar a barvu, tak brýle sednou opravdu každému člověku.

Při sportu jsou brýle terčem

Pravdou je, že brýle jsou výborné do práce, do města, jednoduše pro takové běžné nošení. Avšak když dojde na sport, tak je to trochu problém, protože při sportu často dochází k poškození, což není žádná legrace, protože brýle jsou poměrně drahá záležitost. A na druhou stranu když si osoba brýle sundá, tak nevidí anebo má vše rozmazané a podobně, takže nemůže sportovat na maximum. V tomto případě je lepší vyměnit brýle za kontaktní čočky, protože ty rozbít nelze. Velmi praktické jsou kontaktní čočky, zejména pro vodní a míčové sporty.

S brýlemi oči netrpí

Ne každý člověk snese cizí předmět v oku, tedy je mnoho lidí, kterým čočky v oku opravdu vadí a mnoho, kteří si je ani nedokážou nasadit. Ve skutečnosti jsou brýle lepší než kontaktní čočky, zejména co se týče zdraví vašeho oka. Protože při nanášení čočky může dojít k různým poškozením a zároveň, si do oka přinášíte bakterie a podobně. Kdežto když si nasadíte brýle, jsou poměrně daleko od oka, ale zároveň dostatečně blízko, aby oko aspoň trochu chránily a plnily svou službu. Přestože si mnozí myslí, že jsou pro ně čočky vhodné, není tomu tak. Opravdu je pro vaše oko zdravější, když do něj nijak nezasahujete, a tedy dáte přednost brýlím.

Chráním své oči kapkami

Většině lidí, kteří využívají kontaktní čočky, si do očí pravidelně kapají různé kapky, které by měly jejich oko chránit. Na jednu stranu to může pomoci, ale na tu druhou, pokud kapky používáte hojně, tak si také můžete oko poškodit. Kapky mohou být silné a tak vám mohou oči natéct, zčervenat, začít vás svědět a podobně. V takovém případě je nejlepším řešením vrátit se k brýlím a aspoň na chvíli nechat oči v klidu. Pokud preferujete kontaktní čočky, není to sice moc vhodné, ale také to není nic špatného, avšak nejlepší je to střídat a využívat čočky třeba na sport a podobně.

 

Nestyďte se za brýle, jsou moderní a hlavně, kontaktními čočkami si můžete poškodit oko.