Žárlivost – kdy je v normě a kdy už si dávat pozor

Žárlivost je jedna z lidských vlastností, poukazující na svou slabost. Tím že na partnera žárlíme, ukazujeme to, jak nejsme spolu se sebou spokojeni, jak lpíme na jeho pozornosti a ukazujeme tím, jak si myslíme, že každá je lepší než my.

Žárlení je do jisté míry v pořádku, ale měli bychom si uvědomit, že partnera tím akorát tak obtěžujeme dotazy, kde byl a s kým a co má s tou osobou, kterou vy neznáte. Uznejte vy sama, pokud máte žárlivého partnera, tak vám vadí vysvětlovat mu každý váš krok. Člověk se musí naučit partnerovi věřit v dobrém i zlém, jinak žárlení vám může zničit vztah.

Obyčejná žárlivost

Potká každého z nás. Každého občas napadne myšlenka, že někdo jiný by mohl okouzlit našeho miláčka. Každá žena má vztek na jinou, co se točí kolem jejího muže a každému muži vadí jiný, co se dvoří jeho dámě (i když to někdy ani nepřizná).

Je to úplně normální a běžné, občas i hezké, když zjistíte, že vlastně vašemu partnerovi záleží na tom, že jste jen jeho. Je to úplně v pořádku, troška žárlivosti nikomu neublíží. Všechno je to jen o důvěře. Pokud si navzájem věříte, nemusíte se bát, že žárlivost z nevěry vám zničí vztah.

Chorobná žárlivost

Žárlivý partner bojuje s vymyšlenou iluzí, že jeho polovička mu někde zahýbá. Chorobné je na tom to, že to není pravda. Ta nevěra je jen v jeho hlavě a nemůže se té iluze zbavit. Pořád doufá, že vás nachytá v náruči s někým jiným, že vy se mu budete omlouvat a on bude ten chudák a vy ta mrcha.

Pokud vám partner zakazuje bavit se s jinými muži, odhaleně se oblékat, výrazněji se malovat, nikam vás samotnou nepustí, nevěří ani nikomu ve vašem okolí, kontroluje vám telefon a obviňuje vás, že mu zahýbáte se svým doktorem, tak by měl vyhledat pomoc. Nebo jestli vy jste takhle žárlivá, tak byste toho měla nechat, takhle svého partnera akorát ztratíte.

Jestli vám tohle partner dělá, tak ho už asi nic nenapraví, neboť tento psychický problém bývá zakořeněný už ve výchově.

Jak žárlivosti zamezit?

  • Komunikujte spolu
  • Dopřejte si navzájem soukromí
  • Neobtěžujte ho stálými a opakujícími výlevy žárlivostí
  • Snažte se být vždy nad věcí
  • Nejste majetkem jiné osoby a žádná osoba ani není vašim majetkem
  • Řekněte vždy v klidu a upřímně, co si myslíte

Žárlení se nevyplácí

Muži si vždy budou prohlížet jiné ženy, vždycky to tak bude. Nic mu nezakazujte, ani vy si nenechte nic zakazovat. Když budete mít potřebu žárlit, řekněte, co se vám nelíbí a stop. Nemá smysl se vyčerpávat hysterickým křikem a pláčem.

Kvůli žárlivosti se rozpadlo už mnoho vztahů, nikdo nechce poslouchat, že je nevěrný, když věrný je. Nikoho nebaví setrvávat ve vztahu bez důvěry. Akorát to každému otráví život.