Vložky versus tampony aneb Nekonečné dilema

Jelikož každá žena má za svůj život průměrně 400 menstruačních cyklů, je nasnadě položit si otázku, zda jsou v takovém období vhodnější spíš vložky nebo tampony. To je stále nekonečné dilema, kdy se ženy mezi sebou dohadují, hledají to pravé, ale stále v tom nemají jasno. Pojďte si spolu s námi připomenout hlavní klady a zápory jednotlivých hygienických potřeb.

Je vložka zdravější?

Mnoho žen se obává tamponů z důvodu hrozby toxického šoku, a proto volí právě vložky. Někdy je to i proto, že jsou dlouhou dobu zvyklé jen na vložky, protože tampony dříve prostě nebyly, a svůj zvyk již nechtějí měnit. Ať tak či tak, hlavní výhoda vložek je v snadné kontrole nad množstvím tekutiny. Při cestování nebo v případě, kdy si nemůžete umýt ruce před zavedením tamponu je použití vložky jednodušší.

Mnoho žen nemá vložky v oblibě z toho důvodu, že nedrží pevně na místě, omezují Vás tak v pohybu a může se stát nehoda způsobená protečením. Na trhu je však široký sortiment vložek, od těch méně kvalitních až po ty nejkvalitnější, vyrobené z prodyšných materiálů, opatřených několika jádry, které chrání před protečením po delší dobu. Pro větší ochranu a pohodlí je můžete při velmi silném krvácení kombinovat spolu s tamponem.

Často se ženy obávají, že při neustálém kontaktu pokožky s krví bude kůže podrážděná a někdy se to také stává. V horkém počasí Vás můžou trápit i zapařeniny nebo opruzeniny. Stejně tak Vás může obtěžovat nepříjemný zápach, který neskryje ani parfémovaná vložka. Tekutina však vyteče z těla ven, nikde se nezadržuje a není tak důvod k panice, že dojde k bakteriálnímu šoku. Jak už bylo řečeno, můžete snadno kontrolovat, kdy je nutné vložku vyměnit za novou. Vložky jsou také vhodnější na konci menstruace, kdy je krvácení slabší. Při používání tamponů totiž nevíte, jak silně jsou nasáknuté, a proto jimi občas nevědomky plýtváte.

Je tampon pohodlnější?

Pro spoustu žen jsou tampony jasnou volbou. Jsou pro ně daleko diskrétnější a pohodlnější, protože je lze používat i při sportu nebo v bazénu. Důležité je však po každém koupání tampon vyjmout a vyměnit! Některé se zase obávají toxického šoku. Ten však vzniká pouze při nedostatečně časté výměně tamponů za nové, kdy se bakterie velmi rychle množí.

Při správném používání se není čeho obávat. Neměly by se však používat při výtoku, při tom byste měly použít raději vložku a k tamponům se vrátit až po jeho vyléčení. Stálým mýtem je domněnka, že tampon zastává v těle funkci jakéhosi špuntu, který blokuje odtok krve. Opak je však pravdou. Tampony čistí tělo od krve, kterou do sebe nasává. Díky dnešním moderním technologiím jsou tampony vyráběny z vysoce absorpčního materiálu.

Pokud s tampony začínáte, zaveďte je do svého těla pomocí instruktážních obrázků uvedených v každé krabičce. Po jeho zavedení Vás nesmí nikde tlačit ani bolet. Pokud tomu tak je, nesedí pevně na místě a po nasáknutí se mohou ve Vašem těle zpříčit, což může být dost nepříjemný a někdy i vážný problém s nutností vyhledat lékaře.

Správně aplikovaný tampon ve svém těle ani necítíte. Některé ženy se domnívají, že se může tampónová šňůrka přetrhnout. Toto riziko je však naprosto minimální. Pro klid Vaší duše před každým zavedením tamponu za šňůrku silně zatahejte, budete mít jistotu, že tampon zase bez obav ze svého těla vyjmete. Pokud neodhadnete sílu Vašeho krvácení, může se stát, že tampon proteče.

Na trhu jsou však i tampony se speciálním zámkem, které tekutinu uzavřou a nepropustí. To však neznamená, že byste jeden tampon měla zavedený půl dne! Opět byste riskovala svoje zdraví a mohla byste mít tu čest s bakteriálním šokem. Pokud zůstane tampon v těle dlouhou dobu, ať už způsobený zpříčením nebo snad zapomenutím, může způsobit velmi nepříjemný zánět, v horším případě i otravu krve.

Alternativní metody

Mezi ty méně obvyklé metody patří ekologické vložky, které jsou vyrobeny nejčastěji z bavlny a dají se tak prát. Žena tedy použité vložky vypere a použije je na další menstruační cyklus. Ušetří tak nemalé peníze za jinak každoměsíční nákup jednorázových vložek. Ekovložky jsou navíc šetrné k životnímu prostředí.

Dalším trendem je takzvaný menstruační kalíšek, který je vyrobený nejčastěji z lékařského silikonu nebo latexu. Zavádí se do pochvy, kde do sebe střádá odtékající krev. Po jeho vyjmutí (záleží na síle Vašeho krvácení, většinou se intervaly mezi vyjmutím kalíšku pohybují od čtyř do dvanácti hodin) a omytí a je připraven k novému použití. Není však vhodný pro panny a jeho zavádění vyžaduje určitý grif.