Upíří filmy pro každou příležitost – 1. díl

Od hororu přes romantiku a komedie, až po animák, nejen v těchto filmových odvětvích můžete najít alespoň jeden film, kde hrají velkou roli upíři. Že tomu nevěříte? Pojďme si tedy pár filmů představit…

Předlohou většiny příběhů o upírech bývá příběh inspirovaný životem knížete Vláda, který sepsal Bram Stoker jako román Drákula. V příběhu přijde Hrabě Drákula o svou milovanou ženu, staletí pátrá po světě, převtěluje se nejen do netopýra, ale i například vlka a hledá novou lásku. Krásnou Minu nalézá v Transylvánii a chce se s ní ukrýt v horách, to ale někteří lidé, v čele s profesorem Van Helsingem, nechtějí dovolit.

  1. Upír Nosferatu (1922)
  • Německý horor natočený režisérem Friedrichem Wilhelmem Murnauem, který nedostal práva k natočení Stokerova románu, má lehce pozměněný děj, místo události a jména osob, ale v podstatě jde stále o ten samý příběh.
  • Mladý úředník Hutter odjíždí za hrabětem Orlokem, aby vyřídili smlouvu ke koupi nemovitosti. Hutter hned první noc zjišťuje nepříjemnou pravdu o hraběti Orlokovi – je to totiž upír.
  1. Twilight saga (2008 – 2012)
  • Čtyř dílný knižní román americké spisovatelky Stephenie Meyerové vypráví příběh mladé Belly, která se ze slunečného Fenixu, kde žije s matkou a její přítelem, stěhuje k otci do studeného městečka Forks. Knihy byly zfilmovány v pěti dílech s Kristen Stewart, Robertem Pettinsonem a Taylorem Lautnerem v hlavních rolích.
  • V prvním díle se Bella seznamuje s Edwardem. Rozpačité seznamování se zvrtne ve velkou lásku i přesto, že by Edward nebo kdokoli z jeho rodiny mohl Bellu kdykoli zabít. V druhém díle Edward s celou rodinou odjíždí, po dlouhém truchlení Bella začíná trávit čas s Jakem, ten ale také není obyčejný. Poté, co se v něm probudí vlk zůstává Bella opět sama a vyhledává adrenalin, aby Edwarda viděla, ten myslí, že při skoku ze skály umřela a sám se chce zabít. V třetím díle se musí upíři i vlci spojit proti armádě novorozených upírů. V posledních dílech mají Bella s Edwardem svatbu a odjíždí na líbánky. Po několika dnech Bella zjišťuje, že je těhotná. Přes veškeré přesvědčování si Bella miminko nechá, to ji ale vysiluje a ničí zevnitř. Nakonec se Bella musí stát nesmrtelnou. Rodinnou idylu však naruší Volturiovi, kteří si na základě nepřesného svědectví myslí, že se provinili proti zákonu. Malá Renesme ale není nesmrtelné, ale ani smrtelné dítě.

Zuzana Dušková