Dovolte balkonům, aby kvetly

Možná už máte truhlíky na balkoně či oknech vysázené, ale nejste si vůbec jisti, jestli jste umístili správné druhy květin na správnou světovou stranu a přichystané podmínky jim budou vyhovovat. Anebo stále otálíte a nemůžete se rozhodnout, čím okna zkrášlit letos. Nechte se inspirovat, jak by mohla vaše okna zazářit.

Květiny pro teplá a slunečná místa

Jestliže jsou vaše okna směrovaná na jih, zasaďte do truhlíků květiny, které mají rády slunce a snesou vysoké teploty. K těm patří nejen známé muškáty, ať už nízké, nebo popínavé, tak i petúnie, begonie, jež seženete v mnoha barvách. Truhlík můžete doplnit i o okrasné trávy, nebo zelenolisté rostliny.

Máte-li rádi jahody, truhlík je skvělým místem, kde si je můžete nasadit a po mnoho měsíců se radovat z čerstvé úrody do vaší ranní snídaně nebo odpolední shake. Stejně tak můžete pěstovat i drobnou zeleninu – např. třešňová rajčátka, jež mají velikost třešní, nebo bylinky.

Slunce miluje i Gazénie, jež se k nám dostala z jižní Afriky. Plné slunce zajistí krásné kvetení této jednoleté kytky. Do stínu se nehodí, stejně tak se jí nelíbí chmurné počasí, v takovém prostředí neotevře květy, ty vás budou těšit právě při suchu a teple. Jde o nápadnou rostlinku, která vás mile překvapí svým projasněním celého balkonu nebo terasy.

Udělejte si truhlík plný bylinek

Většině bylinek stačí střídmá zálivka, proto je můžeme různě kombinovat a nemusíme se bát toho, že jedné se bude dařit a druhé ne. Do pozadí vždy dáváme vyšší bylinky, ty středně vysoké a popínavé pak na kraje. Hezkou kombinací je např. vyšší levandule, která nás odmění květem i vůní, kdy jí společnost dělá např. máta a rozmarýn.

Jestliže máte balkon prostorný, zkuste do jeho rohů zakomponovat i mini stromky, díky čemuž získáte skutečně pocit, že jste uprostřed klidu. Podaří-li se vám navíc nakombinovat květy, které rozkvétají postupně, nebo jedno, které pokvete od jara do podzimu a budou jej postupně doplňovat další druhy květin, budete se mít stále na co dívat a váš balkon či okna budou stále jiná.