Syndrom dráždivého tračníku vás může postihnout v jakémkoliv věku. Jak s ním naložit přírodní cestou?

Známe to všichni. V době, kdy nás čeká důležitá zkouška, anebo jdeme na první pohovor do nového zaměstnání, se nám začne svírat žaludek. U někoho to tímto stavem skončí, organismus jiného člověka ale pokračuje nucením na stolici, případně plynatostí a přidruženými křečemi v břiše. Přičemž po odeznění vnějšího stresoru tato situace nepomine. Právě tak se projevuje dráždivý tračník. Jak ho uklidnit a nepřivodit si další zdravotní potíže? Zkuste některé bylinky.

Co může za dráždivý tračník?

S tímto onemocněním se člověk nenarodí, získá ho postupně nevhodným stylem života, ale také nevyhovujícím jídelníčkem. Dráždivý tračník sice souvisí převážně s psychikou, přivodit si ho ale můžete také chybou ve stravování. Zasažena jsou přitom velice často játra a také žlučník. Trávicí soustava tak není schopna si poradit s těžkými, mastnými a silně kořeněnými jídly a dráždit ji mohou i některé na první pohled běžné potraviny, jako například cibule nebo česnek. Někteří citliví jedinci si ale dráždivý tračník mohou přivodit také nadměrnou konzumací kávy.

Jak předcházet syndromu dráždivého tračníku?

V první řadě je nutné upravit stravu tak, aby neobsahovala dráždivé látky a pokud možno ze života eliminovat stres. Pomoci mohou také některé bylinky posilující psychiku, například třezalka, dobromysl, šišák bajkalský, kotvičník. Rozhodně bychom se měli zaměřit i na posílení trávení volbou vhodných bylinek na střeva a žaludek. K tomu dobře pomohou bylinky jako zeměžluč, pampeliška, puškvorec, řepík anebo na posílení jater. V jejich případě je jednoznačně bylinkou číslo jedna ostropestřec mariánský. Preventivně můžete popíjet také nálev z meduňky, která zklidní nejen trávení, ale i vaši mysl. Pro úpravu stavu trávicí soustavy pomůže také mátový čaj. Ten ale v případě dráždivého tračníku popíjejte s mírou, neboť jeho velké množství může dráždění ještě zvýšit.

Co když už je váš tračník dráždivý?

Pak mu dopřejte klid a odpočinek. Dopřejte si dny bez stresu, je-li to nutné, vezměte si volno a začněte se mít rádi. Třeba i tak, že si dopřejete kvalitní zdravou stravu plnou čerstvé zeleniny a ovoce, kterou doplníte o doplňky stravy, které vás nabijí energií, vhodné jsou například kapsle s kotvičníkem, a vyjděte do přírody. Ta vás zklidní po všech stránkách a navíc díky pobytu v lese získáte nadhled, který tolik potřebujete pro zvládání všedních dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *