Stravování se v menze anebo vaření si sama?

Jsou studenti, kteří si vaří na koleji sami a pak jsou i takoví, kteří raději navštěvují menzu.

Co to vlastně ta menza je?

Jsou to jídelny pro studenty vysokých škol, které jim nabízí jídlo za nižší ceny, protože jsou dotovány státem, aby se studenti mohli stravovat co nejlevněji, protože už tak musí platit celkem vysoký poplatek za školné a za samotné koleje.

Proč si studenti vaří sami?

Jsou třeba dny, kdy nemusí do školy hned na ráno nebo se ze školy vrátí kolem oběda a pak už školu nemají anebo prostě mají dostatek času mezi jednotlivými přednáškami, aby se vrátili na kolej a uvařili si jídlo, tak proč toho nevyužít. Co jiného by tam také dělali, protože stále v kuse se učit taky nejde a oni potřebují i nějaké to odreagování a pro někoho je to třeba uvaření si obědu. Nebo někoho vaření baví a kuchtí výborné jídla, jako třeba muffiny. A jsou třeba i skupiny dvou tří pokojů, které se mezi sebou domluví, že jednou uvaří tihle, podruhé tamti a pak mají oběd třeba na celý týden.

Jaká je výhoda ve využívání menzu?

Právě pro ty studenty, kteří nemají tolik času, aby se vrátili na kolej a uvařili si oběd, tak si prostě zajdou do menzy, kde pojedí za pár korun a ještě to mají bez starosti. Nebo jsou určité typy studentů, kteří si prostě uvařit neumí, nebo zvládají pouze dvě jídla, což pořád dokola taky není nic extra, a tak je pro ně jednodušší zajím si na oběd právě do menzy. Navíc na to, aby si student uvařil sám oběd, potřebuje jisté suroviny, které si musí nakoupit. A dají se uvařit i levná jídla, ale člověk potřebuje pestrou stravu a tak dělá mnoho jídel. Když to později porovnáte, že jeden student si koupil maso, brambory a spočítá, za kolik ho porce vyšla, tak je kolikrát finančně i výhodnější zajít si do menzy, protože tam nemusíte vykonat žádnou práci a ještě se stane, že ty jídla vyjdou levněji.

Je zdravé živit se v menze?

Ano, musí být, protože je to něco jako školní jídelna, akorát pro studenty vysokých škol. Jsou dotovány státem, tak musí být kontrolovány. A tak jako školní jídelny, i tyto jídelny mají napsaná striktní pravidla na výběr surovin a dokonce i samotných chodů, kterými se musí přísně držet. Protože nejde, aby „stát“ studentům podával nezdravá jídla a tak kazil zdravotní stav lidem, kteří jsou potenciálními zaměstnanci a tudíž ti, co státu budou přispívat.