Silvestrovské nebezpečí

Každý rok slyšíme, co všechno se při oslavách nového roku přihodilo. Plno lidí jezdí opilí a pak způsobují nehody, někteří se opijí a pak jsou agresivní, čímž způsobují zranění. Ale nejčastěji je zranění kvůli ohňostroji.

Jak udělat, aby byl ohňostroj bezpečný?

Při ohňostroji stačí jen malá chyba a může se stát neštěstí, proto byste měli být velice opatrní a ostražití. Každoročně slyšíme ve zprávách a čteme v novinách, kolik lidí bylo popáleno. Když se budete držet jistých zásad, tak byste měli takovému neštěstí předejít.

1. Správný prodejce

Hodně záleží na tom, kde rakety, prskavky a jiné zboží kupujete. Když je koupíte od nějakých nesolidních prodejců na černo, jen proto, abyste ušetřili pár korun anebo dostali něco výjimečného, tak se může stát, že budou produkty nesprávně skladovány či nějak porušeny a pak se může stát neštěstí, aniž byste ho zavili vy sami.

2. Ohňostroj ve správných rukou

Je samozřejmostí, že ohňostroj a žádné výbušniny nepatří dětem, proto dávejte pozor i na své děti, které to jistě bude lákat, aby k těmto věcem nepřišly, protože právě pro ně je to daleko nebezpečnější. A ačkoliv je to o Silvestru téměř nemožné, tak byste měli vyhnout tomu, aby výbušniny zapalovat opilý člověk, protože tento člověk je otupělý a už nemůže být tak spolehlivý.

3. Správně namířit

Dávejte pozor na to, kde budete ohňostroj vypouštět. Nejlépe je vybrat si nějakou pustinu, kde kolem není ani les, ani mnoho domů. Protože se může stát, že raketa špatně odstartuje a pak spadne do lesa či na dům a způsobí požár, což je velice nepříjemná záležitost.

4. Přečtěte si instrukce

Lidé si často myslí, že zapálit raketu a podobné věci je jednoduché a přijdou na tom sami, aniž by museli číst příbalové letáčky. Avšak opak je pravdou. Pokaždé mohou být instrukce odlišné a špatný dolez může způsobit i to, že jste raketu špatně odpálili. Většinou bývá pravidlem, že raketu dáte do prázdné sklenice a až potom jí zapálíte, avšak ne vždy to tak může být. Protože existují druhy výbušnin, které by sklenici rozbily, a pak vám může ublížit sklo, které by letělo.

Ohňostroj sice vypadá krásně, ale může být velice nebezpečný, proto buďte maximálně opatrní.