Rozdíly mezi betonovou a pálenou střešní krytinou

 

Pokud vaše střecha potřebuje oživit, nebo prostě už do domu zatéká, máte na výběr několik možností, jak se s problémem poprat. Nejprve byste se měli rozhodnout, zda by si střecha zasloužila položení nové střešní krytiny, anebo bude stačit tašky přeložit. V případě, že si zvolíte variantu pokládky nové střechy, bude určitě podstatné vědět, co dát na střechu. Betonové, či pálené tašky? Nebo bude stačit plechová krytina? Vyrábějí se i plastové a asfaltové střechy, zakládají se i střechy zelené.

Spolupracujte s prověřenými odborníky

Poradíme vám s ideální volbou krytiny, která bude vaší střeše slušet, zachová si své vlastnosti několik desetiletí a především pro vás bude dostupná v poměru cena a výkon. Nejprve si ujasněte, zda se pustíte do pokládky nové střechy nebo přeložení střešní krytiny sami, anebo si přizvete prověřenou firmu. Ačkoliv se pokládka svépomocí zdá být finančně výhodnější, ve výsledku byste mohli splakat nad výdělkem. S odborníky byste měli probrat volbu, co dát na střechu. Zda bude vhodnější keramická – pálená taška, nebo betonová taška, případně si vyberete jiné materiály, například plech či plast. Každý z materiálů se hodí na určitý typ stavby, je třeba zohlednit nosnost krovů a další parametry. Budova může stát pod stromem, je více ohrožena povětrnostními vlivy, více na ni fouká, padá hodně sněhu či na ní roste mech ve zvýšené míře. Podrobněji si popíšeme seznam vlastností zmíněných krytin, který by měl zájemcům o novou střechu pomoci s výběrem. Vždyť střecha chrání náš dům a potažmo kvalitu života obyvatel, již v něm žijí. Obecně se doporučuje svěřit práci na pokládání nové střechy odborníkům, kteří nejenže mají zkušenosti s jednotlivými pracemi a zároveň na svoji práci poskytují jisté záruky.

Jaký typ střechy se hodí na rodinný dům a jaký na přístavek

Vybíráte si krytinu podle její hmotnosti? Možná není až tak nutné zohledňovat tuto vlastnost. Ačkoliv panuje rozšířený názor, že betonová střešní krytina váží více než keramická, zkušenosti z praxe deklarují, že to není pravda. Hmotnost obou krytin je téměř totožná a bývá okolo čtyřiceti až 50 kilogramů na metr čtvereční. Podstatná je konstrukce krovu, jež musí vydržet nejen tíhu tašek, ale i zatížení možným napadaným sněhem. Rozhodující je také vliv větru a deště. Při volbě mezi krytinami není třeba úplně zohledňovat jejich hmotnost. Pokud si například vybereme plechovou střechu, je logické, že taková krytina odolá povětrnostním vlivům, především větru, hůře než výše zmíněné krytiny. Nemluvě o estetickém dopadu na stavbu historického rázu, na které se plech opravdu nebude skvěle vyjímat. Velkou výhodou plechové krytiny je její cena a snadná pokládka, již v případě nutnosti zvládne i zručný začátečník. Plech proto volíme na stavby, jejichž vzhled nebude taková krytina úplně hyzdit, ale naopak prakticky poslouží dalšímu užívání. Plechem si můžeme zakrýt dílnu, kůlnu, anebo přístavek u obytné budovy. Plechové střechy nabízené na českém trhu nepřipomínají klasiku známou z jihoamerických a afrických slumů, naopak působí moderním dojmem a zachovávají si spoustu účelných prvků. Nebojte se ani asfaltové lepenky, nejenže poslouží k rychlému, provizornímu vyřešení krizové situace na střeše, ale používá se i jako pojistný pás pod střešní krytinu.

Jednotlivé vlastnosti keramické a betonové krytiny

Betonová i keramická střešní krytina jsou vyráběny rozdílnými postupy, jež určují jejich výsledné vlastnosti a dávají možné vodítko k tomu, který typ tašek na střechu bude vyhovovat právě vám. Obě krytiny mají srovnatelné vlastnosti, pokud hledáme odolnost proti mechanickému poškození a celkové době životnosti. Na oba typy se obvykle poskytuje třicetiletá záruka ohledně pevnosti a mrazuvzdornosti, ovšem barevné odchylky a povrchová úprava je u každého z materiálu odlišná. Pálené tašky se zhotovují ze směsi jílu a cihlářské hlíny, ta je rozemleta a promíchána, přidají se další příměsi, aby se vznikla homogenní hmota. Hmota se lisuje do pásu, jenž se dělí na tašky různě velkých rozměrů a tvaru. Betonové tašky se oproti keramickým vyrábějí snáze a rychleji. Běžná betonová směs je složena z jemného křemičitého písku, cementu, vody a možných přísad. Materie se zválcuje do pásu, jenž se na samostatných podložkách tvaruje do konkrétních modelů. Ve finále se nanáší povrchová úprava složená z různých počtů nástřiků.

Levnější, nebo odolnější varianta?

Z výše zmíněných postupů výroby vyplývá, že keramická taška se tvaruje lépe než beton a je možné vytvořit mnoho tvarů a variant. Ačkoliv se zdá, že s pálenými taškami je pokládka snadnější díky jejich zámkování, opak je pravdou. Svislý vodní zámek u betonové tašky způsobuje jeho lepší manipulaci při pokládce i opravné překládce. Příčný a svislý vodní zámek u pálené tašky zvyšuje její odolnost při zatékání vody při velkých lijácích, vzlínání vody a navátí sněhu. Přesné profilování činí z keramických tašek odolný materiál, jenž se sice nepokládá tak snadno jako betonová krytina a je dražší, ale střeše bude určitě slušet a váš domov bude v bezpečí před meteorologickými vlivy. Betonová střešní krytina je levnější, její pokládka i překládka snadnější a rychlejší. To jsou přednosti, nad kterými se vyplatí uvažovat, pokud na pokládku střechy spěcháte a máte omezené finanční možnosti.