Řidičky, víte, jak se zachovat, když potkáte zvíře na cestě?

Jedete po cestě a najednou se před vámi objeví srna či jiné zvíře, co teď? Většinou vy i zvíře zažijete šok a bohužel to často končí srážkou. Lze se této srážce vyvarovat? A co udělat potom?

Co dělá zvíře na cestě?

První otázka, která vás po opadnutí šoku napadne je, co to zvíře na cestě vlastně dělalo? Zvířata mají mnoho důvodů k tomu, proč se projít po cestě. Jedním z nich je i to, že hledají cestu do úkrytu při sklizni, protože v polích se již schovávat nemohou anebo se ženou za potravou či za svým protějškem, aby se mohli rozmnožovat.

Někdy se také stane, že pokud jedou velká auta a převážejí různé druhy ovoce či obilí, tak jim něco spadne na silnici a zvířata to samozřejmě cítí, jako potravu. A naopak v zimě zase rádi lížou posypovou cestu solí, takže se může klidně stát, že se se zvířetem srazíte i v zimě.

Můžeme předejít tomu, aby se zvíře dostalo na cestu?

Vstup zvířatům na cestu nelze zakázat, avšak existují jistá opatření, která by měla zvířata odlákat pryč anebo jim nedovolit projít. Jedním z nich je oplocení, avšak pravdou je, že některá zvířata, zejména divoká prasata, si dokážou poradit i s plotem. Někdy se také používají tzv. pachové ohradníky, kde je dáno něco, co zvíře odradí a ono si svůj úmysl rozmyslí.

Kromě toho se také někdy používá odváděcí krmivo, aby se zvíře nedostalo na cestu, protože zvíře půjde za potravou a tím pádem, dál od cesty. Pro řidiče jsou zde také značky, které upozorňují na to, že se v dané oblasti pohybuje zvěř, a tak by řidič měl být opatrnější a zbystřit.

Co když se zvíře přece jen na cestu dostane?

Pravdou je, že nelze zabránit tomu, aby se zvíře na cestu dostalo. V případě, že vám nějaké zvíře vpadne do cesty, je jasné, že budete v šoku, ale měly byste se rychle vzpamatovat a samozřejmě zmírnit rychlost. Pokud zvíře jen stojí na cestě, tak se jej nepokoušejte objet, protože nevíte, co udělá. Většinou je zvíře oslněno reflektory, a proto uděláte nejlépe, když zastavíte, zhasnete světla a počkáte, až samo odejde.

Někteří lidé se snaží zvíře popohnat klaksonem, někdy je to dobré, avšak někdy tím zvíře vylekáte a nevíte, kam uskočí. Někteří lidé také volí variantu opatrnosti a v oblasti, kde je značka pozor zvěř, po celou cestu troubí. Pravdou je, že to není zrovna vhodná volba, zejména pokud je opravdu noc a jste v oblasti, kde jsou i domovy, ale na druhou stranu aspoň nepoškodíte zvěř ani auto.

Běžně se stává, že se na cestě potkáte se zvěří, a pokud vydechnete, dáte se do klidu a správně zareagujete, tak můžete vyváznout bez újmy jak zvířete, tak vozidla.