Prostěradlo vybírejte s rozmyslem

Vaše staré prostěradlo je průsvitné, neforemné, ztratilo barvu, přestává plnit svou funkci? Nejvyšší čas poohlédnout se po novém. Že to není žádná věda, stačí dojít do obchodu, nějaké si vybrat, vyprat ho a může se používat? Omyl! I výběr takové drobnosti jako je prostěradlo, má svá pravidla. Jak na to?

Klidný spánek je pro naše tělo velmi důležitý

Naše tělo je po celém dni unavené, potřebuje zregenerovat a načerpat další síly. I to je jeden z důvodů, proč se snad každý večer těší, jak si lehne do postele, přikryje se dekou, zavře oči a nechá si něco pěkného zdát.

Přání je to moc pěkné, pro mnohé z nás ale nesplnitelné. Sice si večer lehneme, ale buď nemůžeme usnout a pořád se převalujeme, nebo se brzy probudíme a nemůžeme znovu usnout. Jsme zpocení, je nám zima nebo naopak horko, něco nás kouše. Do rána nějak přečkáme, pak zamaskujeme kruhy pod očima a vydáváme se vstříc novému dni.

Když se to stane jednou, asi se nic moc neděje. Když se to ale pravidelně opakuje, už si pokládáme otázku, co děláme špatně. Napadlo vás, že na vině může být špatně vybrané prostěradlo?

Jak vybrat prostěradlo, které bude příjemné a dlouho vydrží?

Bez kvalitního prostěradla se nikdo pořádně nevyspí. I na něm totiž záleží. Jak vybrat to pravé?

Krok první: Dáte přednost klasice nebo jdete s dobou?

Klasická plachtová prostěradla jsou pořád IN, a to i přesto, že napínací mají stále víc a víc příznivců. Když se pro ně rozhodnete i vy, mějte na paměti, že prostěradlo bude třeba po celém obvodu přehnout přes matraci, takže musí být dostatečně velké, a že bude třeba ho žehlit.

Napínací prostěradlo se ve srovnání s tím plachtovým pod matraci přirozeně zahýbá díky švu v rozích. Spodním okrajem je navíc protažená guma, která prostěradlo drží na místě a vypne ho. Napínací prostěradla se navíc nežehlí.

Krok druhý: Jaký potřebujete rozměr?

Rozměr prostěradla by měl korespondovat s rozměry matrace, záleží také na tom, zda jde o napínací prostěradlo, nebo to plachtové.

Krok třetí: A co materiál?

Asi každý ví, že od materiálu se odvíjí vlastnosti i životnost. Je tomu tak nejen u prostěradel, ale i povlečení a dalších věcí, které doma máme. Z čeho můžeme u prostěradel vybírat?

  • Čistě bavlněné napínací prostěradlo jasných barev s dlouhou životností. V létě chladí, v zimě hřeje, je pružné, nemusí se žehlit.
  • Plachtové prostěradlo z čisté bavlny s dlouhou životností a pěknými barvami, které se dá používat po celý rok.
  • Jersey prostěradla z úpletu s velkou výdrží, která se nežehlí a hodí se hlavně v letním období, používat ho ale můžete klidně po celý rok.
  • Froté prostěradlo příjemné na dotek s nízkými a hustými smyčkami, které příjemně hřeje, kdo si je zamiluje, může na nich ležet nejen v zimě.
  • Damaškové prostěradlo, které se krásně leskne, je pevné a znáte ho určitě z hotelů.
  • Lněné prostěradlo z přírodního materiálu, které si nejde nezamilovat. Víte, že si k němu můžete pořídit i lněné povlečení?
  • Mikroplyšové prostěradlo pro ty, kterým je pořád zima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *