Lustr jako dominanta místnosti

Bez lustru si snad nikdo nedovede obývací pokoj nebo ložnici představit. Je pro nás samozřejmostí, která k těmto místnostem prostě patří. Neslouží jen jako zdroj světla, ale také interiéru dodává styl i pomyslnou korunku krásy. Jak vybrat ten pravý lustr?

Lustr jako známka vašeho vkusu

Co jiného by mělo místnosti dodat nadčasový nádech a říct víc o vašem vkusu než právě lustr? Ten je jasnou dominantou každé místnosti, aby to ale bylo v tom pravém smyslu slova, je třeba vybrat ten pravý.

Nabídka na trhu je široká, lustr může být decentní, sofistikovaný, moderní, minimalistický, ale také bohatě zdobený a okázalý. Záleží na vašem vkusu a také na místnosti, do které lustr vybíráte.

Víte, že lustr by měl být i praktický a krom toho, že vás okouzlí svým vzhledem, by vám také měl poskytnout dostatek světla?

Na čem záleží, když vybíráte lustr?

Prvním krokem, když vybíráte lustr, je ujasnit si, do jaké místnosti ho vybíráte, jaký je její styl, jaké materiály a barvy v ní převládají. To už je poměrně dost informací, od kterých se při výběru lustru můžete odrazit, výběr se značně zúží. Lustr by prostě měl stylem ladit s ostatním vybavením interiéru. Co dál?

Jaký typ lustru chcete?

Každý má jiný vkus a designéři to dobře vědí. Vybírat tedy můžete mezi:

  • Moderními lustry, které působí svěžím dojmem a každého okouzlí.
  • Designové lustry, které vyjádří vaše estetické cítění. Mohou být ze stříbra i s křišťálem, záleží jen na vás.
  • Rustikální lustry, u kterých se klade důraz na přirozenost a přírodní materiály.
  • Starožitné lustry
  • Křišťálové lustry
  • Lustry se stínidly, které vás očarují ladnými křivkami.

Jak velký by vůbec lustr měl být?

Velikost lustru se odvíjí od rozměrů místnosti. Čím jsou stropy vyšší, tím větší konstrukci lustru si můžete dovolit. Do místností s nízkými stropy je lepší vsadit na lustry, které jsou prostorově nenáročné.

Správně odhadněte i výšku lustru

Výška zavěšení lustru je další z důležitých parametrů, většinou na ni přijde až těsně před instalací. Při výšce místnosti 2,6 metru, což je dnešní standard, by lustr měl viset minimálně 40 až 55 cm pod rovinou stropu.

Najděte mu to pravé místo

Obecné zásady praví, že lustr patří do středu místnosti. Ne vždy je to ale to pravé místo. Lustr by měl v místnosti zastávat své čestné místo, klidně může viset i nad stolem, pracovním koutem nebo třeba konferenčním stolkem. Najděte mu místo, kde se bude vyjímat.

Náš tip na závěr: Vybíráte mohutný lustr? Pak si ověřte nosnost stropu v místnosti, kam chcete světlo instalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *