Jak na pojištění „nákupní tašky“?

Stala jste se pyšnou majitelkou nového vozítka, se kterým už nebudete mít problém nikde zaparkovat? Má kompaktní rozměry, díky kterým se vejdete i na menší parkovací místo, je praktické a zvládnete s ním odvézt děti do školy nebo školky i nakoupit. I takové vozidlo musí být pojištěné, jak na to?

Když se řekne autopojištění

Vozidlo jako dopravní prostředek může způsobit škodu, stejně tak může vzniknout škoda na něm. Stačí, aby od auta, které jede kolem, uletěl kamínek, narazil do čelního skla a to praskne. Nebo třeba při jízdě na mokré vozovce dostanete smyk a způsobíte nehodu.

I když jezdíte opatrně, stát se prostě může cokoli. I proto musí mít každé vozidlo sjednané alespoň povinné ručení, v lepším případě i havarijní pojištění.

Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Povinné ručení se označuje i jako zákonné pojištění, jeho sjednání totiž ukládá přímo zákon. Bez něj vozidlo nesmí na pozemní komunikaci, chrání řidiče před škodami, které způsobí někomu jinému.

Sjednání havarijního pojištění už je dobrovolné, vztahuje se na škody, které za vaší přítomnosti nebo mimo ni, vzniknou na vašem vozidle.

Jak sjednat povinné ručení?

Povinné ručení se vztahuje na:

  • Škodu na zdraví nebo životě
  • Škodu na majetku
  • Škody na cizím vozidle
  • Škodu v podobě ušlého zisku

Součástí povinného ručení jsou i asistenční služby pro pojistné události, které oceníte nejen v zahraničí. Samozřejmě i v tomto případě existují výjimky z pojištění, a to situace, kdy třeba došlo k nehodě v důsledku řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky apod.

K povinnému ručení se dají sjednat i různá připojištění, třeba takové pojištění čelního skla rozhodně není k zahození, stejně tak pojištění pro případ srážky se zvěří.

Víte, že důležité je si správně nastavit pojistné limity? Minimem je 35 milionů Kč, to ale nemusí stačit. Zvažte, zda se vám nevyplatí si pár korun připlatit a nastavit si limit ve výši 50 nebo i 100 milionů korun.

Chcete i havarijní pojištění?

Rádi byste se pojistili i pro případ škod na vašem vozidle? Žádný problém. I na malém autě mohou vzniknout škody za desetitisíce, proč je celé platit z vlastní kapsy? Stačí si sjednat havarijní pojištění, které vás ochrání pro případ:

  • Havárie
  • Vandalismu
  • Odcizení
  • Živelné pohromy jako požár, povodeň, krupobití, pád větve na kapotu apod.

Počítat ale musíte se spoluúčastí, tedy tím, že část škody přece jenom s největší pravděpodobností zaplatíte. Částka ale není tak vysoká, standardem je 5 % nebo 5 000 Kč, případně 10 % nebo 10 000 Kč, přičemž platí vyšší z těchto částek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *