Poradíme vám, jak si vybrat vhodné hodinky

20140918145827Jak často si pořizujete hodinky? Obvykle to moc často není. Koupě hodinek je v ideálním případě dobře rozmyšlená investice, která nám zdobí zápěstí po dlouhou dobu. Pokud si dobře vyberete.

Ruku v ruce s tím jdou také požadavky na materiál. Pozor by si proto měli dávat především alergici, kteří na své kůži nesnesou například kovy. Intenzivním nošením se hodinky dostávají do styku s kůží, která se potí a při vlhkém vnějším prostředí by mohl materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, působit dráždivě.

Před samotnou koupí té správné časomíry si odpovězte na následující otázky:

  1. Chcete hodinky na každodenní nošení nebo na sport?
  2. Hledáte moderní nadčasový vzhled nebo klasiku?
  3. Chcete spíše mechanické nebo analogové hodinky?

Odpovědi na uvedené otázky zásadně usnadní výběr správných hodinek a umožní tak zaměřit se na detaily, jejichž důležitost je neméně významná. Požadujete vysoce voděodolné hodinky, které jsou odolné vůči dlouhodobému pobytu ve vodě nebo takové, které nepropouští vlhkost? Informace o tlaku v atmosférách určuje, jak dlouho se můžete s hodinkami koupat nebo dokonce potápět. Rozlišuje se to od běžného koupání, přes šnorchlování, až po profesionální potápění až do hloubky 1000 m. Nezapomínejte si tuto informaci o vodotěsnosti ověřovat vždy při výměně baterky nebo drobném servisu u hodináře.

Ciferník hodinek je chráněn sklíčkem, které může být plastové, akrylátové, minerální nebo safírové. Nejlevnější variantou je plastové a vyznačuje se pružností a odolností. Akrylátové bývá náchylné na poškrábání, ale to lze snadno napravit rozleštěním. Minerální a safírová sklíčka se vyznačují vysokou tvrdostí, ale safírová verze je mnohem odolnější proti poškrábání, které lze provést pouze korundem nebo diamantem, cena přitom není vysoká.

Dalším důležitým vodítkem při výběru hodinek je použitý materiál. Používá se od plastu, přes dřevo, kovy, kůži až po pryž. Pro sport je vhodný zejména plast a pryž. Při koupi hodinek pro každodenní nošení si můžeme dovolit zase ocel, titan, kůži nebo kombinaci různých materiálů. Mezi poslední trendy patří i titanové hodinky v kombinaci s keramikou.

Stejně jako oblečení a doplňky, tak i hodinky by měly vyjadřovat charakter jejich nositele. Jste extroverti se slabostí pro extravaganci nebo jste spíše konzervativní a máte rádi jistotu? Podle toho jaký vyznáváte styl, co máte rádi, jakou máte povahu, vybírejte citlivě i své hodinky.

Cena by neměla být na úkor kvality, koupě hodinek je přeci jen investice na několik let, proto bychom na nich neměli příliš šetřit. Budete-li mít jasno v tom, jaký preferujete design, účel, funkčnost, pohon hodinek, druh řemínku, značku, máte vyhráno.