Kozačky – zimní i letní varianta

Tato obuv je všem ženám jistě známá. Pokud má žena alespoň trochu ráda módu a nechodí celou zimu v pohorkách či botaskách, jistě nějaký ten pár kozaček doma má.

Kozačky jsou především zimní obuv, poslední dobou se ovšem začala objevovat i jejich letní forma. Kozačky v létě? Ano – jedná se většinou a lehké vysoké boty, které neobepínají lýtko, tak jako zimní kozačky, a sahají asi do poloviny lýtek. Většinou jsou různě děrované a prošité ornamenty. Tyto boty jsou vyrobeny z lehkého materiálu, ve kterém se v létě nepotí noha a není v nich zbytečné horko. Tyto kozačky obvykle nemají podpatek, jejich podrážka je rovná.

Pravým opakem jsou potom zimní kozačky. Ty obvykle mají podpatek, ale není to pravidlem. Podpatek ovšem spousta žen vyžaduje, protože potom vypadají vyšší. Podpatek navíc opticky prodlužuje nohy. I délka a hlavně druh podpatku se od sebe mohou lišit. Podpatky mohou být klasické silnějšího průměru, jehlové nebo může být podpatek řešen platformou. Takovéto kozačky jsou obvykle nejpohodlnější. Podpatek vám nezajíždí do spár v dlažbě a tak se vám tedy nemůže stát, že si ho ulomíte (což hrozí hlavně u jehlových podpatků).

Zimní kozačky jsou obvykle vysoké a pevně obepínají lýtko. Některé z nich sahají pouze do poloviny lýtek, jiné jsou pod kolena, ty další mohou sahat až nad kolena.

Existují také různé způsoby ušití, od kterých se potom liší i síla sevření nohy. Kozačky, které jsou velmi upnuté, jsou obvykle určeny spíše k sukním, protože kalhoty do nich nedáte. Pokud nosíte raději nebo častěji kalhoty, vhodné jsou širší kozačky, do kterých hravě schováte i dlouhé rifle. Dalším módním trikem jsou upnuté kozačky a kalhoty ke kolenům.

U vysokých kozaček si můžete dovolit i větší podpatek, protože materiál vám skvěle obepíná nohu a drží ji tak na svém místě. Není tedy tak snadné si zvrtnout nohu.

Při výběru kozaček ale dávejte pozor. Dobře si rozmyslete, kde v nich budete chodit a jak často. Je to jako s ostatními botami – pokud hodně chodíte a víte, že to na vysokém podpatku nezvládnete, takové boty si nekupujte. Pokud jste ale zvyklá chodit na jehlách i dlouhé dálky, rozhodně neváhejte. Nezapomeňte ale vzít v potaz i to, že v zimě bývá často náledí. Noha vám může uklouznout a vy můžete jednoduše přistát na chodníku a velmi lehce si ublížit.

My ženy si obvykle vybíráme obuv podle vzhledu a už nás nezajímá, jak pohodlné budou. Jsme ochotny trpět v překrásných lodičkách, jsme ochotny mít puchýře v nádherných sandálech. Jsou přece krásné a podle jednoho rčení, které mnoho z nás jistě zná od našich babiček – pro krásu se musí trpět. Jenomže tohle rčení dnes už dávno neplatí. V dobách, kdy žena musela nosit korzet, aby zvýraznila svůj krásný pas, ji sice všichni obdivovali, ale nikdo se už nepozastavil nad tím, že ta krásná dívka trpí.

Jak již bylo řečeno, dnes tomu tak není. V dnešní době si můžeme pořídit krásné pohodlné oblečení a dokonce i boty. Kozačky jsou obvykle nejvíce pohodlnou obuví (když pomineme botasky, tenisky, nazouváky atd.) A která žena by nechtěla být krásné a ještě pohodlně obutá?