Když zima útočí

Někteří lidé zimu milují, znamená pro ně období plné zimních radovánek a sportu. Děti se sáňkují nebo na sebe vzájemně házejí kuličky ze sněhu, kdežto dospělí se rádi zahřívají vařonkou či svařeným vínem. Naše dovolená většinou končí na horách. To je všechno krásné, ale zima sebou přináší i mnoho problémů.

Jaké problémy se zimou přicházejí?

Problémů se najde hned několik. Jeden z velkých problémů jsou velmi nízké teploty, nejen že my venku musíme mrznout, tak máme velice velké problémy s provozem. Mnohdy ani přezutí zimních pneumatik to nezachrání. A to, že je všude námraza nezpůsobuje úzko jen řidičům, ale i lidem jdoucím po chodnících hrozí nebezpečí. A to zejména nebezpečí uklouznutí a následného upadnutí, kdy může dojít k mnoha úrazům, jako jsou běžné zlomeniny.

Jak bojovat s namrzlou silnicí?

Pravdou je, že mnozí se bojí vyjet, když je venku sníh, protože je to opravdu nebezpečné. Ale nemusí být sníh, příkladem jsou i nynější dny. Venku po sněhu není ani stopa a přitom mají auta na silnicích obrovské problémy, a tak často končí v příkopech. Takovým situacím asi nelze úplně předejít, ale aspoň je můžete snížit na minimum. Samozřejmostí jsou přezuté zimní pneumatiky. Také se silničáři snaží na cesty dát posyp, aby byla cesta méně kluzká. Ale hlavní je, aby řidiči byli opatrní a nepřeceňovali schopnosti jejich aut. Pro chodce jen jedna rada, vzít si pořádné zimní boty a být na sebe opatrný. Někdy lze chodit vedle chodníku, kde roste tráva, která tolik neklouže, ale ne vždy je to možné. Nejlepší je zůstat doma, kde se neuklouznete ani nezmrznete, ale to téměř nesplnitelný úkol, protože lidé musí chodit do práce a děti do školy.

Předcházejte omrzlinám, jak?

Na to je velice jednoduchá odpověď. Prostě se pořádně obléct. A právě začíná období, kdy bychom měli sáhnout po doposud schovaných zimních bundách a zimních bot. Pokud je vaše bundu již nepoužitelná a potřebujete novou, tak vybírejte takovou, která má co nejvyšší vodní sloupce, aby vás lépe chránila.

Zimu si snažte užití!

Mnozí právě kvůli těmto problémům zimu nemají rádi, ale každé období má své kladné i záporné stránky. I zimu si lze krásně užít. Stačí si vyjít pořádně oblečení na zahradu a hrát si se svými dětmi – postavit sněhuláka nebo iglú, házení sněhových kuliček a spousta dalších. Jsou lidé, kteří zimu využívají i sportovně, vyjedou si na hory a udělají si krásný třeba prodloužený víkend na lyžích.

Zima sebou přináší mnoho problémů a starostí, kterým byste se nejraději vyvarovali, ale i tohle roční období si můžete krásně užít.