Je mateřská dovolená skutečně dovolenou?

Proč se vůbec mateřská  dovolená nazývá dovolenou a proč jsou za ní také směšně nízké peníze? Mateřská dovolená je něco, co skutečně nemůžeme považovat za dovolenou, ale práci na plný úvazek, kdy musíme být v pohotovosti a to jak ve dne, tak v noci a nikdy nemáte možnost si vlastně pořádně odpočinout. Proč je tedy mateřská vlastně nazývána dovolenou a ne například mateřskou prací na plný úvazek, navíc za velmi nízké peníze, které jsou spíše k smíchu, než aby vyřešily nějakou finanční situaci rodiny s dětmi? Každá matka by o tom mohla vyprávět své a každá určitě dobře ví, o čem zde mluvím.

Nikdy jsme toho nenaspaly méně, než jako matky. Neustále jsme ve střehu, jestli naše dítě něco nepotřebuje, jestli není odkopané, když mu není dobře, tak jsme tu my, kdo se mu věnuje,  když večer kojíme, jsme to opět my, kdo dítěti věnuje potřebnou péči, a přesto se o nás říká, že jsme na dovolené.

Nejednou jsem se setkala s tím, že pokud žena otěhotněla, tak se o ní říkalo, že se jí nechce pracovat a tak jde na mateřskou. Tato slova však z úst nevypustí žádná matka, která má za sebou výchovu svých dětí a péči o ně. My totiž velmi dobře víme, že chození do práce je o dost méně náročné, než péče o dítě a ještě jsme v zaměstnání finančně lépe ohodnocené, než na mateřské dovolené.

Proto také nemůžeme mateřskou nazývat dovolenou, ale prací na plný úvazek. Ať si každý zkusí fungovat tak, že se bude ve dne v noci starat o své dítě. Jde o práci tak náročnou, že si jí málokterý muž dokáže představit a pokud je muž v roli živitele rodiny, jako že asi je, když je žena na mateřské dovolené, tak může věřit tomu, že si do práce chodí jen odpočinout, protože ty pravé starosti čekají teprve doma.

Starat se o dítě skutečně není nic jednoduchého a chce to být neustále připraven a být svému dítěti po ruce. Určitě každá matka ví, o čem je zde řeč.