Co dělat, když máme doma mamánka

Mamánek je dítě, které svou matku nenechá odejít nikam pryč a ihned začne plakat, nebo vřískat a nechce svou matku opustit. Pokaždé, když se jeho matka vzdálí, tak přijde vlna zděšení a povyku. Mamánci se s tím, že je matka opouští, nedokážou vyrovnat. Většinou však pláčou jen chvilku. Dokud neodvede pozornost osoba, která jej hlídá, na něco jiného. Dítě si pak po odchodu matky po chvíli začne hrát a zapomene na to, že jeho matka s ním není. Jenže ne vždy tomu tak je. V některých případech dítě nedokáže fungovat bez maminky vůbec. To je pak velký problém.

Je to dané tím, že odmalička máme své miminko u sebe a věnujeme se mu neustále, protože ono samozřejmě nedokáže bez nás fungovat a ke svému životu nás potřebuje. Závislost na mamince se věkem utlumuje a postupně ustupuje. Definitivně vaše dítě opustí v pubertě. Abyste se mamánkovství  vyhnula, snažte se dítě udržet samostatné. Nechte jej, ať si samo hraje a nebuďte u něj neustále. Rozhodně dítě od sebe neodstrkávejte, mohlo by to působit zcela opačně. Abyste naučila vaše dítě na to, že na světě nejste jen vy, je nutné, aby jej hlídal občas někdo jiný.

Dítě se musí naučit znát i jiné dospělé osoby, než jste jen vy. Vůbec není špatně, když jej dáte občas k babičkám, tetičkám a podobně… Naopak, díky tomu si zvykne nebýt na vás závislé.  Ve věku mezi 2. a 3. rokem dítě začne chápat, že mu občas odejdete a tak je na vás mnohem více závislé. Je třeba mu vysvětlit, že si také musíte něco zařídit a že hned jak to bude možné, tak se samozřejmě za ním vrátíte. Při návratu jej odměňte něčím dobrým, jako je například lízátko, abyste dítěti udělala radost. Nejvíce pociťujeme závislost dítěte ve fázi, kdy jej dáváme do školky. Je to velmi obtížná situace jak pro nás, tak samozřejmě i pro něj. Tato fáze ale chtě nechtě musí přijít.