Jak předcházet civilizačním nemocem?

Civilizační problémy a choroby jsou stále větším strašákem, a to hlavně z hlediska prostředí, v jakém všichni žijeme. Je nejenom plné nekvalitního jídla, ale je také plně stresu a různých zlozvyků. A na většinu toho máme hlavní vliv my sami, jelikož tímto způsobem zkrátka žijeme, a v některých případech tento styl považujeme i za správný – ale to rozhodně není. Zdraví životní styl totiž výrazně ovlivní i zdraví nás samotných.

Zlozvyky odstraňte jako první

Tím prvním krokem k tomu, jak civilizačním chorobám opravdu předcházet, je rozhodně odstranění zlozvyků. Mezi nejčastější patří enormní pití kávy, alkohol, a samozřejmě cigarety. To vše v našem těle dokáže uvolňovat řadu volných radikálů, které rozhodně nejsou nic dobrého pro naše vnitřní orgány, ale i pro naši kůži, vlasy, nebo oči.

Pozor na onemocnění cév

Dalším problémem, který do kategorie civilizačních chorob spadá, jsou nemoci spojené s našimi cévami, a to jak cévní onemocnění jako takové, tak infarkt myokardu, nebo cévní mozkové příhody. To vše můžeme omezit vhodnou stravou. Základem je totiž třeba kvalitní jídelníček, který by měl být primárně plný ovoce a zeleniny. Ty mají nejenom dobrý vliv na tyto problémy, ale zároveň mají detoxikační účinky, a v některých případech mohou účinně bojovat i proti rakovině – i ta může vzniknout vlivem špatného životního stylu.

Obezitu odstraníme nejenom stravou, ale i pohybem

Snad nejznámější civilizační chorobou je také obezita. I ona není nic příjemného, ale cesta ke ztrátě kil je snadná. Opět je základem kvalitní strava, kombinovaná s pohybem. Tím se navíc dostaneme do lepší kondice, zvýšíme si sebevědomí, a třeba i odstraníme deprese. A přitom zpočátku stačí příjemná procházka. A to ideálně na čerstvém vzduchu. Pokud tedy můžeme, vyjeďme z města, třeba na nenáročnou horskou túru. I v tomto ohledu nám naše tělo bude velmi vděčné.