Jak pečovat o obuv v zimě

V zimě chceme mít nohy v teple a v suchu, a proto bychom si měli jednak vybrat správné boty a pak také o ně dobře pečovat. Mít nohy v suchu, je v tomto období velice důležité.

Je třeba obout si skutečně to, co vás před zimou a vlhkem ochrání. Nejdůležitější je to samozřejmě u dětí. Dost možná se vám také stalo to, že jste si koupili kvalitní sněhule, o kterých jste byli přesvědčeni, že budou mít ty nejlepší vlastnosti, ale poté jste zjistili, že to tak není. V takovém případě jděte boty vrátit. Máte na to nárok. Důležité je se ale o obuv správně starat a tak si rovnou s obuví kupte i impregnaci. Přeci jen chodíte jak ve sněhu, tak v posypové soli, v roztátém sněhu a boty impregnací ochráníte.

Zvláštní pozornost byste pak měli věnovat kožené obuvi, semišové a textilní obuvi a to jak té nové, tak i onošené. Nejčastěji používaným materiálem je hladká useň. Pokud si nejste jisti materiálem, tak se v obchodě s obuví zeptejte a nechte si poradit, jak o boty správně pečovat. Před prvním použitím boty nakrémujte. Pozor však na to, aby barva krému byla totožná s barvou boty. Pro jistotu si kupte transparentní krém na boty, kterým nemáte co zkazit. Kromě krému na boty se pak také prodává kvalitnější vosk. Pokud je vosk tekutý, pak výrazně prodlouží životnost kůže.

Pokud máte boty z lakované kůže, tak ta je velmi náchylná na venkovní vlivy. Kůži zbavíte nečistot jak za sucha, tak za mokra. Na lakovanou obuv se ale používají speciální spreje či krémy. Pokud o obuv nepečujete správně, pak vám velmi snadno popraská. Proto je třeba nepodceňovat úpravu a věnovat jí maximální péči. Nejjednodušší péče je potom o syntetické materiály, ty stačí naimpregnovat běžným impregnačním sprejem. Pokud máte obuv, kterou lze prát v pračce, tak stačí, když ji vyperete a potom opět naimpregnujete. V zimě je obuv mnohem náchylnější, než v letním období.