Jak odstranit zubní kámen

Stejně, jako se staráme o naše tělo, z celkového hlediska, bychom se měli důkladně starat také o naše zuby. Kromě případných kazů nebo jiných problémů, se může objevit také zubní kámen, který taktéž není nic příjemného. Navíc je prvním krokem k tomu, abychom v budoucnu trpěli případnou parodontózou, která rozhodně není nic příjemného. Je tedy vhodné, pokud na zubech zubní kámen cítíme, abychom ho co nejdříve odstranili.

Existuje především mechanická cesta

Pokud se zubní kámen objeví, je tou nejběžnější cestou, jak ho odstranit, cesta mechanická. Za tímto účelem existují různé škrabky, nebo nástroje označované jako kyrety. Ty dokážou poměrně účinně kámen ze zubů odstranit, ale při používání bychom měli dát velký pozor, abychom tím nepoškodily zub samotný, a také dáseň, popřípadě ústní dutinu. V tomto ohledu je vhodné být rozhodně trpělivý, a postupovat po jednotlivých zubech.

Stejně tak může pomoci také návštěva zubaře, který kromě těchto nástrojů používá také ultrazvukové čištění, které je ještě o něco účinnější a samozřejmě kvalitní metodou, jak se zubního kamene také zbavit. A pokud si tedy nejste jisti v ohledu domácího odstraňování, raději ordinaci skutečně navštivte.

Kámen se nemusí ani objevit

Mnohem lepší než samotné odstraňování zubního kamene, je jistě prevence. Ani ta nemusí být nijak složitá, a v podstatě spočívá jenom ve správném čištění zubů, a ve správném zubním kartáčku. Ten by se měl vyznačovat tím, že by měl mít hlavně měkké štětiny. Ač se to nemusí zdát, měkké jsou skutečně mnohem účinnější, než ty tvrdší. Stejně tak lze případnému zubnímu kameni předcházet i profesionální zubní hygienou. V tomto ohledu je ale nutné již počítat s tím, že za ni si v mnoha případech musíme připlatit. Na druhou stranu investujeme hlavně do našeho zdraví a také do toho, abychom v budoucnosti nemuseli mít problémy s parodontózou.