Znáte novoroční tradice?

Nejste pověrčiví a novoroční tradice nedodržujete a ani je neznáte? Nevadí! Přečtěte si o nich a nechte se jimi inspirovat. Prožijte (ne)tradiční Nový rok!  

Některé novoroční obyčeje a zvyky vám jistě nejsou cizí a už jste o nich nejednou slyšeli. Víte ale, co znamenají? Rádi vám prozradíme jejich význam.

Několik novoročních zvyků v domácnostech stále přetrvává, ale i tak je dnes Nový rok spíše událostí, kdy se sejde celá rodina u oběda nebo se chodí po návštěvách a přeje se vše nejlepší do dalšího roku. Více než na tradice se lidé spíše soustředí na svá osobní novoroční předsevzetí, které sepisují a snaží se je dodržovat.

Tradice, které jsme si dodnes zachovali

„Jak na Nový rok, tak po celý rok“

Nejznámější rčení, které rádi a často zmiňujeme. Obecně se tradovalo, že vše, co v tento den učiníme, bude mít vliv na celý příští rok.

Lidé se záměrně v tento den vyhýbali hádkám a dávali si pozor na to, aby je neopustila dobrá nálada. Zároveň se loučili se vším nepotřebným a sepisovali si na papír podstatné události, které předchozí rok zažili. Chtěli se s nimi rozloučit nebo se jich zbavit tak, že papír spálili v rozdělaném ohni. Posléze udělali nový oheň a vhodili do něj papír, na kterém byla sepsána přání pro následující rok. Dalo by se tak říci, že takhle vznikla současná novoroční předsevzetí.

Pozor na jídlo!

Na stůl by správně nemělo přijít cokoli létavého a rychlého. Vyhýbejte se proto drůbeži, aby vám neodletělo štěstí a nejezte ani vysokou zvěř, štěstí by vám mohlo utéct.

Tradičně se vaří čočka, která symbolizuje bohatství. Za dob našich prababiček se na stůl pokládal spolu s ostatním jídlem vepřový rypáček, který měl symbolizovat štěstí.

Zapomeňte na úklid!

Nevynášejte smetí! Obecně se traduje, že si vynesete z domu štěstí nebo něco, co by vám mohlo během dalšího roku scházet.

Neperte! Jestliže hospodyňka na Nový rok pověsí vyprané prádlo, vyslouží si trýzeň po celý další rok.
Neuklízejte! Hospodyňka by měla na Nový rok odpočívat, jinak by mohla přivolat domů neštěstí a smrt.

Pozor na košťata!

Jestliže na Nový rok překročíte koště, postihne vás po celý rok lenivost. Podle tradice koště uschovejte na dobré a bezpečné místo, ze kterého se nemá šanci ani pohnout. 🙂