Zachovejte si zdraví a krásu i po čtyřicítce

Přestože je dnešní čtyřicetiletá žena mnohem silnější a vitálnější, než tomu bylo např. před 100 lety, nedokáže zastavit procesy, které se v jejím těle dějí.

Rozhodně se neznepokojujte ztraceným mládím, je lepší se snažit si co nejdéle to mládí, zdraví a svěžest udržet, co nejdéle to půjde. To, jak vypadáme, totiž z největší míry ovlivňujeme samy.

Co se v těle děje po čtyřicítce?

Ustává činnost vaječníku a díky tomu v těle kolísá a snižuje se hladina hormonů. Proto se může vyskytnout několik nepříjemných důsledků. Zpomalí se metabolismus, což vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Může se zvýšit únava, energie bude najednou nedostatek a sníží se schopnost zvládat stresové situace.

Hýbejte se

I když je obezita a nadváha téma, které se neustále probírá a nemá to konce, vždy bude platit to samé – nejvíce pomůže pohyb. Pokud máte pouze pár kil navíc, stačí zvýšit fyzickou aktivitu, několikrát do týdne si zaběhat, ale hlavně si v tom udělat systém a cvičit pravidelně. Pokud máte navíc víc kil, zkuste si zajít k odborníkovi, který upraví váš jídelníček a nastaví vám cvičební program.

Správné stravování

Pokud vám dříve stačilo vynechat čokoládu a kila šla dolů, po čtyřicítce už to nebude stejné. Snižte kvantitu jídla a zaměřte se především na kvalitu. Neopomíjejte pít dostatek vody, i když nepociťujete žízeň. Uděláte tím službu nejen své váze, ale i stavu vaší pleti, vlasů a celkově se budete cítit lépe.

Zpomalte

Máte někde strach, že vás vaše mladší kolegyně vyšachují svou svěžestí a vitalitou? Nenechte se tím rozhodit. Vaší výhodou je zkušenost, klid, vyrovnanost a rozvaha. Nestresujte se zbytečnými věcmi a zpomalte své tempo. Uvidíte, že vám to přinese mnoho užitku.

Meditujte

Nemusíte sedět někde v přírodě v hábitu se zkříženýma nohama, ale je pro vás velmi důležité zklidnit svou mysl a dokázat se koncentrovat pouze na sebe nebo na nějakou určitou věc. Vymezte si každý den čas, který strávíte jen sama se sebou.

Udělejte si radost

Náročná práce, starost o děti, rodiče – to všechno rozhodně nepřispívá k dobrému stavu vaší psychicky. Seberou nám mnoho energie a už nám ji nevrátí nazpět. Proto bychom nikdy neměli podceňovat to, co děláme a za každý úspěch bychom se měli odměnit. Odměna vám dodá chuť do života a k lepším výkonům.

Pěstujte si dobré vztahy

Nepotřebujete mít kolem sebe davy lidí a snažit se každému dát kousek ze sebe. Mnohem lepší je si hýčkat a udržovat dobré vztahy s těmi nejbližšími, kterým můžete věřit, máte je ráda, cítíte se s nimi v bezpečí a chvíle s nimi vás nabíjejí pozitivní energií.

Pečujte o svou krásu

Je dobré pečovat o svůj zevnějšek, už jenom z toho důvodu, že léta, kdy vám bylo dvacet, třicet let už dávno odzvonila. Pokud jste doteď péči např. o pleť či vlasy hodně podceňovala, přehodnoťte to a
zajděte si ke kadeřnici a kosmetičce. Můžete zkusit i maséra či někoho dalšího, kdo vás bude hýčkat. Vaše tělo to potřebuje.

Preventivní prohlídky

Neměla byste zapomínat ani na své zdraví, je vhodné se vyvarovat myšlence, že k lékaři se chodí pouze, když je vám nejhůř. Měla byste chodit na preventivní prohlídku každý rok, absolvovat screening prsu a neopomíjet ani gynekologická vyšetření.