Chci viset na zdi

Většina lidí si své bydlení dělá příjemnějším díky obrazům, které visí na zdi. Někdo má rád abstraktní umění a tak na jeho zdech visí obrázky, které těm, co mají rádi konkrétní umění, nic neříkají. Naprosto originálním obrazem, který může na vašich zde viset, je váš portrét či portrét někoho vám blízkého, koho máte rádi a pokaždé, když jej uvidíte, hned si vzpomenete na danou osobu a rozjasní to úsměv na vaší tváři. Takže portrét nejen jako dekorace, ale také jako zpříjemnění nálady a atmosféry.

Proč právě portrét?

Mnozí namítají, že je daleko modernější rozvěsit si po místnosti fotografie rodiny či přátel. Jednak jsou fotografie levnější a jednak jde o naprosto dokonalé zachycení. Ale pokud chcete opravdové umění, tak se skrývá za barvami a paletou. Portrét je tradiční umělecké dílo, které je nedohodnoceno. Jedná se o práci člověka, který musí mít obrovský talent na to, aby se pustil do zachycení lidské tváře. Kromě toho nad tím stráví strašně hodně času, aby vše bylo dokonalé. A vždy půjde zaručeně o originál, protože žádný jiný malíř to nikdy nezachytí úplně stejně. Milovníci umění v obrazech právem vidí jisté kouzlo, protože ono tam je. Je tam, protože autor do obrazu vkládá nejen spoustu času, ale také kousek ze sebe. Každý člověk cítí jinak, vnímá jinak, má jiné zkušenosti a něco jiného prožívá a to vše se může promítnout na vašem portrétu, aniž byste to vnímali.

Je naprosto dokonalé, co dokáže malíř vytvořit. Pokud se jedná o osobu, která má talent, tak vás jednoznačně překvapí. Vy na portrétu možná uvidíte pěknou práci a téměř dokonalé zachycení sama sebe, ale odporník či sám malíř v tom najde něco mnoho hlubšího. Rozhodně jde o netradiční, ale za to velice krásnou a originální dekoraci do vašeho domu. Někdo sbírá drahá umělecká díla, což je obdivuhodné. Cena umění stále roste, takže z toho mají sami zisk, ale pro někoho portrét sebe nebo blízkého znamená více než několik desítek i stovek tisíc.

Jak si vybrat umělce?

Malířů se nabízí mnoho, protože mnoho lidí, kteří vystudují výtvarný obor, tak po studiu se nemají kde uplatnit. Někteří si sice najdou nějakou práci, kde aspoň trošku využijí svůj umělecký cit, ale mnozí zůstávají jako umělci na volné noze. A pak těžko poznáte, zda portrét, který vás bude něco stát, bude dostatečně dobrý. Proto je lepší si od daného umělce vyžádat více jeho děl, abyste poznali, jestli je opravdu nadaný. Někdy na některé umělce také naleznete recenze na internetu, ale stává se to jen zřídka a kromě toho každý člověk má jiné umělecké cítění. Takže někomu se tvorba daného autora nemusí líbit, ale jiný tím bude nadšen.

Podporujte umění a zároveň si zkrášlujte vaši domácnost pomocí tradičních obrazů či portrétů, v kterých se ukrývá něco kouzelného.