Vysvědčení – noční můra dětí i rodičů

Někteří žáci již své celoroční hodnocení mají doma, jiné tento okamžik slavnostního předávání čeká. Přestože jde o relativně malou věc, jsou z toho děti i rodiče nervózní, protože každý chce vidět ty nejlepší výsledky a bohužel ne vždy je to tak, jak by si děti či rodiče přáli.

Horší, než jsme si mysleli

Když víte, že vaše děti není nadané na veškeré školní předměty, což je úplně normální, protože jednomu dítěti jde lépe český jazyk, jiný zase exceluje v matematice, ale naopak český jazyk je jeho slabší stránkou, tak asi očekáváte i to, co bude jít dítě na vysvědčení, zejména když si pravidelně kontrolujete známky, které má dítě v žákovské knížce či moderně v počítači, tak si dokážete spočítat, kolik dvojek či trojek dítě domu donese.

Horší to je v případě, že vám dítě známky pouze řekne a vy si je neověříte, protože se může stát, že během roku vám dítě některé známky zatají anebo si je trochu přilepší a pak bude pro vás vysvědčení velkým překvapením.

Je nutné být přísný, ale s mírou

Na jednu stranu je důležité, aby rodič na špatné známky reagoval a byl mírně přísný, aby si dítě uvědomilo, že by to mohlo být lepší a aby jej to také aspoň trochu motivovalo k tomu, aby se zlepšilo. Někteří rodiče také volí typ motivace, jako dárek za pěkné vysvědčení. Například, když po vás dítě chce nový mobil, počítač anebo třeba autoškolu, tak mu řeknete, že ano, ale jen v případě, že jeho vysvědčení bude podle toho vypadat.

V takových situacích je nutné, aby si rodič uvědomil schopnosti svého dítěte a nedal mu cíl, kterého nemůže dítě dosáhnout. V případě, že je rodič na dítě velmi přísný a má na něj vyšší nároky, než je dítě schopno zvládnout, pak se může stát, že dítě bude mít deprese, bude se bát jít domů anebo bude mít tendenci lhát a to i cestou ztráty vysvědčení či vytvoření lepší kopie a podobně.

Avšak rodič by k známkám dítěte neměl být lhostejný, protože pak dítě může přijít o svou šanci, protože v tak mladém věku si neuvědomuje, jak je vzdělání důležité a potřebuje posunout rodičem dopředu.

Poznám, když mi dítě lže?

Pokud se dítě bojí vaši reakce na jeho vysvědčení a bude se snažit vymyslet si ztrátu či vytvoří kopii vysvědčení, tak mnoho rodičů tuto lež neodhalí. Protože dnes je technika velmi pokročilá a děti vynalézavé, a tedy dokážou vytvořit téměř nerozpoznatelnou kopii.

V případě, že se vám dítě bude snažit vnutit, že vysvědčení se ztratilo, tak můžete kontaktovat školu, kterou dítě navštěvuje, kde máte právo na to, aby vám ukázali či vytiskli vysvědčení vašeho dítěte. Samozřejmě, že na škole si můžete ověřit i to, zda máte doma opravdové vysvědčení či jen kopii, ale v případě, že máte opravdu podezření na to, že by vám mohlo dítě lhát, protože když projevíte zbytečnou nedůvěru, tak můžete dítěti velmi ublížit.

Vysvědčení je jen pouhý papír, ale je zde hodnocení vašeho dítěte za celý rok, a proto je to pro vás i pro dítě samotné tak důležité.