Výroba domácího mýdla

Vyrobit si mýdlo doma, je skvělý způsob, jak zkrášlit koupelnu nebo využít svou tvořivou náladu a vykouzlit z pár surovin voňavý dárek pro Vaše blízké.

Výroba mýdla z mýdlové hmoty

Tento druh výroby mýdel je nejjednodušší, protože se k ní využívá již hotová mýdlová směs. Tu koupíte ve specializovaných kamenných nebo internetových prodejnách. Je k dostání ve dvou základních variantách – v průhledné a neprůhledné a běžně se cena půlkilového balení pohybuje od 50,-Kč.

Záleží na složení mýdlové hmoty nebo její obohacení o výživné oleje, kozí mléko a podobně. Ze všeho nejdříve si připravte formy na mýdlo, do kterých budete rozpuštěnou mýdlovou hmotu nalévat. Může jít o formičky na led nebo jiná tvořítka, úplně postačí i plech vyložený pečícím papírem, na který vyskládáte vykrajovátka na vánoční cukroví, do nichž později hmotu nalijete.

Ti náročnější si mohou vybrat z pestré nabídky silikonových nebo dřevěných forem na mýdlo z různými motivy, které jsou k dostání v prodejnách s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky a mýdel.

Mýdlovou hmotu rozkrájejte pro rychlejší rozpuštění na menší kousky, vložte ideálně do vodní lázně a hmotu rozpusťte stejným způsobem, jako připravujete čokoládovou polevu. Do rozpuštěné hmoty můžete přidat barvivo, bylinky a aromata (nebo esenciální oleje), podle toho, jakého výsledku chcete dosáhnout.

Tekuté ingredience by se měly přidávat kapátkem, jsou hodně koncentrované. Směs zamíchejte a v tuto chvíli je již připravená k vylití do formiček. Doba tuhnutí závisí na množství hmoty ve formičce, okolní teplotě a tak dále. Zhruba po půl hodině by však mělo být možné mýdlo z formiček vyklopit.

Levandulové mýdlo

  • 300 g mýdlové hmoty
  • ¼ šálku sušené levandule
  • 2 lžičky levandulového esenciálního oleje
  • 0,5 lžičky rozmarýnového esenciálního oleje
  • několik kapek fialového barviva

Výroba mýdla vařeného za studena

Při tomto druhu výroby  mýdla musíte být opatrní, při přípravě se využívají chemikálie. Mýdlo touto formou nevyrábějte ve spěchu, s dětmi nebo s nedostatečně připravenou pracovní plochou včetně všech speciálních potřeb.

Na výrobu základní mýdlové hmoty si připravte:

  •  125 g hydroxidu sodného (louh, NaOH)
  • 380 ml destilované vody
  • 1000 ml olivového oleje (nebo směs olivového, kokosového a palmového v poměru 35:45:20)

Hydroxid sodný si odvažte v nádobě, kterou poté můžete zničit (plastový kelímek). K práci s louhem použijte ochranné pomůcky (rukavice, brýle) a pracujte se zvýšenou opatrností. Odměřené množství destilované vody nalijte do hrnce a postupně do ní přisypávejte a zamíchávejte louh.

Vždy se sype louh do vody, ne naopak! Roztok míchejte až do úplného rozpuštění hydroxidu sodného.

Spojením vody a louhu dojde k chemické reakci, kdy se směs samovolně zahřeje na 90ºC a začnou se uvolňovat výpary. Pracujte v dobře větrané místnosti a výpary nevdechujte! Poté směs kontrolujte teploměrem než dosáhne teploty 30ºC. Ke zchlazení lze využít i studenou volní lázeň. Olivový olej (nebo směs rozpuštěných olejů) zahřejte na stejnou teplotu, jakou má směs.

Směs vody a louhu pomalu vmíchávejte do oleje, poté a poté ji vyšlehejte ponorným mixérem. Hmota zhoustne a zakalí se – proběhne zmýdelnění. Šlehejte do té doby, než bude mít směs hustotu krupicové kaše. Přidejte barviva, aromata či další přísady (celkově by měly tvořit 1 – 3% mýdla). Použít můžete i namletou kávu nebo skořápky ořechů, vznikne Vám mýdlo s peelingovým účinkem.

Mýdlovou hmotu nalijte do připravených forem, přičemž by měly zůstat v teple (například obalené dekou) a odpočívat 24 hodin. Teprve po této době můžeme mýdla vyklopit. Po vyklopení je nutné nechat mýdlo zrát 3 – 6 týdnů na mřížce, dřevěném roštu nebo jiném místě s dobrým přístupem vzduchu pro vysychání. Je zapotřebí, aby bylo mýdlo zbaveno louhu a jeho pH se změnilo na neutrální.

Teprve potom můžeme mýdlo bez problémů používat. Pokud si nejste jistí hodnotou pH, můžete si v lékárně koupit indikační papírky. Malý kousek mýdla rozpusťte v trošce vody a papírek do ní namočte na jednu vteřinu.

Čerstvé mýdlo obsahuje hodnotu 12 pH, pro bezproblémové použití musíte naměřit  9 – 7 pH. Tímto způsobem vyrobené mýdlo Vám z hlediska trvanlivosti vydrží asi čtyři měsíce. Pokud chcete jeho dobu použití prodloužit, přidejte při přípravě k olejům konzervant (například přírodní extrakt z grapefruitových jader).

best-antibiotics-otc.com
healthylongeyelashes.com