Pstruh lososovitý je ryba, která je na první pohled podobná lososovi, chutí se od sebe ale liší. Pstruh lososovitý má velmi křehké maso a není vůbec náročný na ochucení. Nejlepší způsob, jak jej připravit, je s bylinkami, na másle a přidat trošku citronové šťávy.
Pstruh lososovitý je mořská ryba, která má typickou chuť. Příprava je celkem snadná. Zvládne ji i naprostý amatér. Jedná se o jídlo chutné, na kterém není co zkazit.
Pstruh lososovitý na másle
Nejprve si osolíme rybu z obou stran a dáme ji na pánev, kde ji chvilku opečeme, předehřejeme si troubu na 180 stupňů a 15 minut v ní pstruha ponecháme. Pstruha můžeme udělat na másle, ale i s bylinkovou, nebo tomatovou omáčkou, přidat lze i omáčku smetanovou.
Před servírováním stáhneme kůži. Jde to celkem snadno. Servírovat jej lze s bramborem, kaší, bramborovým salátem a podobně.
Pstruh lososovitý v tomatové omáčce
Jak by potom mohla vypadat příprava pstruha lososovitého v tomatové omáčce? Budete potřebovat rajčata, bazalku, olivy, pepř a sůl.
Rajčata nakrájíte na čtvrtky a olivy na kolečka. Na pánev dáme olivový olej, přidáme rajčata a olivy spolu s bazalkou. Celé to osolte a opepřete. Restujte a občas míchejte. Pstruha lososovitého dejte na pánev, kam dáte kromě oleje také máslo. Pečte zhruba 4minuty a to kůží dolů. Pstruha osolte.
Poté jej na pánvi otočte a už jen asi dvě minuty pečte z druhé strany. Příprava rajčatové omáčky trvá asi tak 10 – 15 minut a výsledek je hustá tomatová omáčka.
Kromě přílohy, která je uvedená v prvním receptu, je možné také použít křupavou bagetku, kterou potřete česnekem. Jedná se o jídlo, které se připraví velmi rychle a je také chutné a dokonce i zdravé.
Pstruh lososovitý má výrazně nižší cenu, než pstruh klasický. Na našem trhu se zatím neobjevuje dlouho, ale je tu a lidé si jej velmi rychle oblíbili.