Potraviny, které pomáhají potlačit chuť k jídlu – 2. díl

To, že potraviny, které jsou s vysokým obsahem tuku, by mohly být klíčem k hubnutí, může znít nepravděpodobně, ale výzkum nyní naznačuje, že volba stravy, které jsou bohaté na nenasycené tuky (v podstatě dobrý druh) posílá dobrou zprávu do mozku, a říká, že váš žaludek je plný a je na čase přestat jíst. Avokádo (stejně jako olivový olej), obsahuje vysoké množství těchto tuků, u kterých předpokládáme, že spustí výrobu kyseliny olejové, látku, která se vyskytuje v tenkém střevě a omezuje útoky hladu.

Sladký, chutný prášek, kterým když posypete ranní misku s ovesnou kaší nebo ovoce s jogurtem vám pomůže zůstat štíhlými – zní to až příliš dobře, aby to byla pravda, ne? Ve skutečnosti, je skořice určená dělat přesně tohle a tak způsobuje to, že zpomaluje produkci inzulínu po jídle. Inzulín podporuje tělo přeměňovat cukr na tuk, takže čím méně ho budete mít ve vašem systému, tím lépe. K tomu všemu odborníci na výživu také tvrdí, že skořice zabraňuje příliš rychlému vyprázdnění žaludku, což znamená, že jste spokojenější a plnější po delší dobu.

Dostat se ze zvyku jíst tři pořádná jídla denně může nějakou dobu trvat, ale odměna pomocí dobrého zdravotního stavu za to čekání stojí. Omezte se na několik malých jídel po celý den. Pomůže vám to udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou, a ochrání vás to před chutěmi. Zkuste pár kousků ořechů a semínek nebo syrové zeleniny, jako je mrkev a snižte velikost vašich porcí u hlavních jídel a udržte si rovnováhu.

Všimli jste si, jak po velké noci venku nebo chudém spánku často toužíte po pohodlí potravin nebo nezdravém občerstvení? To vše je jedním z důvodů hormonů leptinu a ghrelinu, které jak známo ovlivňují chuť k jídlu. Spánková deprivace způsobuje, že hladina leptinu klesá, což mění naše chutě a my tak toužíme po sacharidech jako je chléb a těstoviny, zatímco nedostatek spánku je tělem produkováno více ghrelinu, což vede k útokům hladu. Chcete-li, aby byly oba dva hormony ve správné úrovni, je třeba, abyste se snažili dodržovat osmihodinovou dobu spánku.

To, co si většina z nás neuvědomuje když jsme zasaženi touhou po potravinách je, že toto nutkání obvykle trvá jen asi 15 minut a pak ochabuje. V tomto časovém úseku se již většina z nás snaží něco sníst. Odveďte pozornost od hladu tím, že budete dělat něco praktického, jako je kontrola vaší schránky, či drobné práce kolem domu. Dalo by se také pít více vody a přimět tak žaludek, aby si myslel, že je plný. Trvá-li však vaše touha dál, pak je pravděpodobné, že budete muset opravdu něco sníst, takže to může být čas pro jeden z vašich menší jídel…