Paprika anebo okurka? Co takhle dva v jednom

Papriky i okurky patří mezi běžnou zeleninou, kterou sázíme do svých zahrádek. Ovšem když nemáte dostatek místa a máte se rozhodnout, zda si vysadíte okurku anebo dáte raději přednost paprice, pro kterou z nich se rozhodnete? Klidně můžete mít obě a velmi zdravé!

I okurka i paprika

Možná se to některý zdá podivné, ale opravdu existuje speciální druh zeleniny, který se nazývá ačokča a skrývá v sobě dva druhy zeleniny. Ačokča je takový kříženec papriky a okurky. A to v syrovém stavu ukrývá ještě třetí zeleninu, protože za syrová má velmi podobnou chuť, jako hrášek. Ovšem, když jí budete chtít zavařit, tak budete mít sice kyselé okurky v jiném tvaru, ale správné chuti. A když budete chtít udělat plněné papriky, tak nepoznáte, že maso je v ačokče namísto v paprice. Je to pozoruhodné a kouzelné zároveň. A v důsledku je to velice praktické.

Jak si takovou dvojí zeleninu vypěstuji?

Velkou výhodou kromě toho, že je ačokča okurkou i paprikou zároveň, je také to, že je velice nenáročná na pěstování. Její pěstování se velmi podobá pěstování pávě okurky či papriky. Pokud si jí chcete sami doma vypěstovat od semínek, tak byste měli mít nejprve nějaké malé mísečky doma třeba na okenním parapetu, které trochu zapaříte například v igelitovém sáčku. Až vám rostlinky vyrostou a budete si jistí, že už je po mrazíkách, tak je můžete dát ven. Ovšem je dobré připravit jim nějaké drátěné mříže, po kterých se mohou pnout.

Semínka kupujeme na internetu

Jestli vám tato zelenina zaujala, tak si jí také můžete zkusit vypěstovat. Možná semínka nabízí i nějaké zahradnictví, avšak pokud byste měli problém sehnat je v obchodech, tak na internetu je seženete určitě. Je zde i spousta zahrádkářů, kteří chtějí semínka třeba směnit za nějaké jiné druhy zeleniny anebo se s nimi dá domluvit i na zasílání semínek poštou. Opravdu není problém najít někoho, kdo by vám rád poskytnul nějaká semínka.

Kříženec, který vás uzdraví

Už podle názvu ačokča jste jistě poznali, že kříženec okurky a papriky není typicky českou rostlinou. Původně pochází z Ameriky, kde se hojně využívá k čištění zubů. Ovšem tato rarita skrývá i léčebné účinky.  Jedním z nich je také to, že pokud tuto zeleninu budete konzumovat syrovou, tak vám pomůže vyhnout se cukrovce. Šťáva je výborná pro vaše uši, protože dokáže léčit zánět ucha.  Pokud budete mít tuto rostlinu na zahradě, tak věnujte dostatek pozornosti i listům, které jsou perfektní na zanícené části těla, protože mají protizánětlivé účinky. Také některé zdroje udávají, že vám pomůže bojovat s vysokým cholesterolem a také snižuje vysoký krevní tlak, takže léčebných účinků má požehnaně.

Mít na zahradě jednu rostlinu, která ukrývá dva druhy zeleniny, je opravdová rarita a ještě ke všemu, když vám pomůže s mnoha zdravotními potížemi. Zkuste si také ačokču sami doma vysadit a nebudete zklamáni.