Léčivé účinky stříbra

Stříbro je kov, který náš organismus ke své existenci nepotřebuje. Při jeho opakovaném vnitřním užití by došlo k jeho kumulaci v organismu s následným poškození ledvin, jater nebo nervové soustavy.

Můžeme ho ale používat k vnějšímu užití, kdy zejména lékaři vyzdvihují jeho vynikající antibakteriální účinky.

Historie užití stříbra

To, že stříbro dokáže ničit bakterie nebo chránit před jejich šířením je známo již tisíce let. Již starověcí Řekové a Římané například vkládali stříbrné mince do mléka nebo nápojů, aby prodloužili jejich životnost. Již středověcí lékaři a léčitelé rovněž používali stříbro při základních úkonech, zejména při léčbě ran. Velký rozkvět léčby stříbrem nastal kolem světových válek. V té době se užívalo jak k léčbě ran, tak i dalších bakteriálních nemocí, a to i vnitřně. V době druhé světové války stříbro postupně nahradila objevená antibiotika, která se snáze dávkovala a měla méně nežádoucích účinků.

Užití stříbra k léčbě

Zdravotníci znovuobjevili antibakteriální vlastnosti stříbra, a proto je stříbro součástí mastí, moderních obvazů nebo i některých zdravotnických pomůcek.

Masti, gely nebo tonika s obsahem mikročástic stříbra jsou vhodné k léčbě akné, zanícené a mastné pokožky. Pokud máte i jinak problematickou pleť, například ekzém nebo vás trpí lupy, je možné použít kosmetické přípravky rovněž s obsahem stříbra. Využívá se zejména jeho schopnosti ničit bakterie, čímž působí jako „přírodní antibiotikum“.

Dermatologové využívají moderní obvazový materiál s obsahem stříbra v léčbě různých kožních defektů, ran nebo popálenin. Tyto obvazy jsou velice účinné, a to rovněž díky schopnosti stříbra ničit bakterie přímo v ráně. Léčba i složitých, mokvavých ran nebo bércových vředů je díky těmto obvazům velice účinná.

Stříbro je součástí i dalších zdravotnických pomůcek, například žilních katetrů nebo trubic zaváděných do dýchacích cest. I zde se využívá jeho antibakteriálního účinku.

Další užití stříbra

Může to znít jako hudba budoucnosti, ale již dnes si můžete zakoupit oblečení s obsahem stříbra. Kalhoty, trika, ponožky nebo dokonce i těhotenský pás. Všechny tyto oděvy mají chránit před bateriemi, a tím pádem i před zápachem.

Při čistění zubů můžete využít i zubní kartáček s obsahem stříbra, rovněž antibakteriální.

K dezinfekci punčoch, textilu nebo obuvi je v prodeji i antibakteriální sprej s obsahem stříbra, který má ničit bakterie a nežádoucí zápach.