Pravděpodobně nejrozšířenějším typem podlah v našich končinách jsou laminátové podlahy. Jedná se o podlahový podklad, který se vyplatí především díky přijatelné kombinaci ceny a také kvality. Jestliže nechcete do podlahy investovat skutečně vysoké finanční prostředky, pak se určitě vyplatí právě laminátový povrch. Laminátové podlahy jsou k dostání v obrovském množství různých dekorů, které vypadají fantasticky, a na první pohled nelze rozeznat, jestli se jedná o dřevěnou podlahu anebo právě o laminátovou.
Hlavní výhody laminátových podlah
Laminátové podlahy jsou výhodné nejen pro svou nízkou pořizovací cenu, ale také pro neotřelý vzhled a pro svou pevnost. Stoprocentně se můžete spolehnout i na to, že pod laminátové podlahy lze natáhnout klidně i podlahové vytápění. Laminátová podlaha nefunguje jako izolant, takže bez potíží propustí dostatečné množství tepla. Podlahové vytápění bude působit příjemně v kombinaci s poměrně měkkým nášlapem. Pohyb po podlaze bude maximálně příjemný. Zajistí to nejenom vynikající povrch podlahy, ale také měkká podkladová vrstva pod samotnými laminátovými deskami. Velkou devízou je pohodové položení této podlahy, které zvládne i amatér.
Nevýhody laminátové podlahy
Jednou z nevýhod laminátové podlahy je poměrně vysoká náchylnost k oděru. Po čase zjistíte, že přímo v podlaze se nacházejí rýhy, o kterých jste předtím ani nevěděli. Mechanické poškození ale často zamaskuje konkrétní designové provedení podlahy. Laminátové podlahy mohou v levných variantách taktéž vrzat. I proto se vyplatí spíše investovat do nákladnějších laminátových podlah, které již vytrží i větší zátěž.
Přímý či vysokotlaký laminát?
Jestliže potřebujete podlahu pouze na krátkou dobu, pak se vyplatí levný přímý laminát se svrchní vrstvou silnou pouze 0,1 milimetru. Ta se pochopitelně za krátkou dobu poničí. Vysokotlaký laminát již disponuje třemi vrstvami, přičemž ta svrchní je mnohem silnější, a to až 0,8 mm. K oděru tedy tak jednoduše nedojde.