Jaké je tajemství BMI?

Ať děláte, co děláte, nemůžete se přebytečného tuku na svém těle zbavit? Zkoušíte jednu dietu za druhou, ale pořád se nic nemění? Tukové polštářky jsou pořád na svém místě, vy už pomalu propadáte zoufalství. Hledáte nové a nové způsoby, jistě jste během toho narazili i na BMI. Co to je a jak funguje?

Když se řekne BMI

BMI neboli Body Mass Index je vyjádření vztahu mezi výškou jedince a jeho tělesnou hmotností. Zjednodušeně ho označujeme i jako index tělesné hmotnosti, jehož základem je poměr mezi výškou a váhou. Právě s tím pracuje BMI kalkulačka.

Jak funguje BMI kalkulačka?

Díky BMI kalkulačce snadno a rychle zjistíte, jak na tom vlastně jste. Máte normální váhu, nadváhu nebo snad podváhu? Nejste obézní? Tak přesně na to vám BMI kalkulačka odpoví, mnohdy je dokonce takovým tím prvním impulzem k tomu, aby na sobě člověk začal pracovat.

Přesto je třeba říct, že tělesná hmotnost každého jedince je individuální, nelze se s nikým srovnávat. Naši tělesnou hmotnost ovlivňuje i pohlaví, stavba těla, výška nebo rozložení tuků a svalů, vliv na ni mohou mít i různé nemoci nebo metabolické obtíže.

Víte, že BMI má blízko i k podílu tuku v organismu?

  • Když vám vyjde BMI 25 a víc, je tu zvýšené zdravotní riziko.
  • BMI 30 a víc signalizuje vysoké zdravotní riziko
  • 40 a víc už znamená velmi vysoké riziko.

Co nám řekne výsledek?

Vzoreček pro výpočet BMI je hmotnost člověka vydělená jeho výškou v metrech na druhou. Přesně tedy vypadá takto, BMI = hmotnost (kg)/výška v metrech2, výsledek nám napoví, zda a jaká zdravotní rizika nám v souvislosti s tělesnou hmotností hrozí.

BMIKategorieZdravotní rizika
Méně než 18,5PodváhaVysoká
18,5 – 24,9Normální váhaMinimální
25 – 29,9NadváhaNízká až lehce zvýšená
30 – 34,9Obezita 1. stupněZvýšená
35 – 39,9Obezita 2. stupněVysoká
Nad 40Obezita 3. stupněVelmi vysoká

V pořádku není podváha ani nadváha, obojí s sebou nese jistá rizika. Podváha bývá spojena s pocitem vyčerpání a únavy, nedostatkem vitamínů a minerálů, zhoršenou imunitou nebo u žen s nepravidelnou menstruací. Nadváha víc zatěžuje nejen tělesnou stavbu člověka, ale i jeho orgány, mohou s ní souviset onemocnění jako cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo kardiovaskulární onemocnění. Je třeba ji řešit a snažit se zhubnout.

Náš tip na závěr: Vážit byste se měli vždy ve stejnou dobu. Nejlepší je hned ráno, když máte prázdný močový měchýř i žaludek a jste bosky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *