Jak správně cvičit doma?

Abyste se dostali do kondice, nemusíte nutně chodit do fitka. Vypracovat si pěkná stehna a zadek můžete i doma. Pomůže vám vaše hmotnost, drobné pomůcky a gravitace. Jak můžete cvičit doma a získat skvělou formu?

Co je potřeba?

Domů si můžete pořídit různé náčiní. Třeba závěsný systém s popruhy na zavěšení na dveře, stepper, gymnastický míč, schůdky na step aerobic, nafukovací polokoule BOSU, šikmá lavice, rotoped, běžecký pás, hrazda, švihadlo, činky, elastická guma a mnoho dalšího. Záleží na tom, jak moc chcete cvičit, jaké máte cíle, finance a prostor.

Zvykněte si na režim

Na cvičení si musíte zvyknout a lepé to půjde, když si uděláte stálou rutinu. Zvolte si určité dny a časy, kdy budete cvičit. Musíte být opravdu disciplinovaní, nepodléhat lenosti a hledat si výmluvy. Velkou motivací může být vhodné oblečení a oblíbená hudba, která vám rozproudí adrenalin.

Strečink ano nebo ne?

Strečink většina sportovců doporučuje. Podle nich je to skvělý způsob, jak si uvolnit svaly před cvičením. Někteří ovšem tvrdí, že ani zdaleka není tak důležitý. Rozhodnout se nakonec musíte sami podle toho, jak se cítíte.

Využijte to, co máte doma

Můžete využít ledacos. Schody, stěny, podlahy, židle či smeták nebo mop vám mohou výpomoc jak při kardio nebo při silovém tréninku. Dobrým pomocníkem jsou i různá cvičení na DVD.

Konkrétní cviky

Cvičte podle svého vybavení. Vhodné jsou určitě činky a tyč. Často se používá i lavice, kterou můžete nahradit židlemi nebo postelí.

Cviky na prsa

Na prsa jsou ideální kliky a kliky s výskokem nebo rozpažky s jednoručními činkami.

Břicho

Na zpevnění břicha jsou ideální sedy-lehy, zkracovačky, dřep s výskokem nebo ve výpadu s výskokem, zdvihání nohou, zdvihání kolen ve visu, úklony vsedě, podsazování pánve.

Cviky na zadní partie

Na zadek a i stehna jsou skvělé dřepy, podsazování nebo zvedání pánve, zanožování, roznožování a výstupy na vysokou podložku.

Stehna a lýtka

Na stehna se hodí různé dřepy, předklony s činkou, vzpěry a na lýtka dřepy s výskokem a ve výpadu s výskokem, výpony.

Cvičit můžete doma různě. Zkusit můžete i některá dostupná videa, která se specializují na různé partie. V oblibě jsou také různé 30 denní výzvy na zhubnutí. K tomu samozřejmě patří zdravé stravování, se kterým vám může pomoci výživová poradkyně nebo poradce.