Jak odolat sladkostem

Čokoláda a jiné sladkosti jsou považovány doslova za drogu. Popravdě řečeno, sáhnout si do skříně pro nějakou čokoládovou tyčinku anebo si dát povedený zákusek není nic nezákonného. Kdo ale potom má shazovat přebytečné kilogramy? Ideální je tedy prevence v podobě potlačení chuti na sladkosti. My dospělí se často ještě ovládneme a jsme schopni jíst tak, jak si to sami poručíme. U dětí je to ale mnohem složitější. Vždyť právě sladké je schopno již děti v útlém věku uklidnit a dodat jim pocit štěstí.

V čem tkví chuť na sladké?

Chuť na sladké je do jisté míry dána i genetikou, jelikož již mateřské mléko je sladké a jeho chuť nápadně připomíná některé sladké pochutiny. Odborníci také tvrdí, že chuť na sladké je vyvolána kvasinkami. Ty jsou fakticky součástí plísní, jež jsou zaneseny do organismu. Kvasinky pro své fungování potřebují nezbytně právě cukry. Ty se do těla dostávají v potravě prostřednictvím sladkých jídel.

Kvasinky můžete nechat vyhladovět

Kvasinky sice potřebují cukry, nicméně lze je nechat takříkajíc vyhladovět. Vydržet ale musíte delší dobu. Pozor je nezbytné si dát zejména na pokrmy s vysokým glykemickým indexem. Právě ony jsou schopny maximalizovat vaši chuť na sladkosti. Jedná se zejména o mnohé typy moučníků, sladké cereální tyčinky anebo sušené ovoce, či čokoládu a spoustu dalších sladkých dobrot.

Odvykací kúra je na místě

Pokud máte obrovskou chuť na sladké, vaše hmotnost je hodně vysoká a vy se necítíte dobře, pak je čas začít s nastalou situací něco dělat. Nahrazení rafinovanými cukry v umělých produktech lze ovocem nebo umělými sladidly. Ta sice mají mnohem nižší energetickou hodnotu, ale pocit, že máte chuť na něco sladkého, vám nijak nezaženou. Kouzlo odolání sladkostem spočívá především v komplexní změně jídelníčku. Jeho součástí ale sladkosti v minimálním množství i tak budou.