Jak naučit dítě, aby si uklízelo hračky

Jakmile se dá dítě do hraní, tak je to vždy veselé. Většinou si děti nehrají jen s jednou hračkou, ale vytahají úplně vše a pak se jim to nechce uklízet. K uklízení bychom je měly vést od malička, aby věděly, že se hračky nesmějí jen tak někde povalovat a rozhodně bychom měli být důslední. Pokud dítě nechce uklízet, tak mu ty jeho hračky, které si neuklidilo, klidně schovejte s tím, že přišel večer zloděj a co bylo neuklizené, to sebral. Nemusíte strašit zrovna zlodějem, ale klidně můžete říct, že chodí skřítek, který sebere všechny hračky, které po sobě dítě neuklidí.

Samozřejmě, že uklízení nepůjde vašemu dítěti hned. Zprvu mu pomáhejte, aby vidělo, že na to není samo. Pověste mu, že každý uklidíte něco a že mu s úklidem pomáháte. Nesmí z vás vycítit, že to děláte za něj. Opravdu nechte některé hračky na vašem dítěti, aby vědělo, že se do úklidu má zapojit. Pokud si uklidí tak, jak má, tak je důležité jej za to pochválit.

Pochvala je přesně to, co vaše dítě potřebuje a co rádo slyší. Funguje to na každého z nás. Jestliže vás někdo pochválí, tak vás to potěší a děláte to rádi. To samé mají i děti. Nátlaky a vyhrožování nikam nevedou. Vše byste měli řešit v klidu.

Jakmile začnete s tím, že budete neuklizené hračky schovávat, protože si je odnesl skřítek, nebo zloděj, tak je vyndejte až tehdy, kdy se vaše dítě naučí opět uklízet. Potom řekněte, že v noci přišel ten skřítek, a když viděl, jak si vaše dítě pěkně uklízí, tak ty hračky zase vrátil, aby vašemu dítěti nechyběly, když už si je sám dokáže pěkně uklidit. Uvidíte, že se to naučí.

Toto je zrovna jedna z věcí, která nám doma šla jako po másle. Úklid zvládáme na jedničku a opravdu je to úklid důsledný. Žádné nakopání hraček pod něco. Vše je skutečně na svém místě, a to i když to doma vypadá mnohdy před tím katastrofálně.