Jak na kvalitní spánek

Dnešní doba plná shonu nás nutí chodit pozdě spát a brzo vstávat, majitelům firem je neustále připomínáno, že konkurence nikdy nespí a usnou-li na vavřínech, konkurence je předežene. Děti potřebují peníze do školy, pracujeme přesčas, abychom tak mohli zabezpečit celou rodinu. Jak tedy kvalitně spát a dodat organismu sílu efektivně fungovat?

Základem všeho je dobrá strava

Jídlo dobíjí tělu baterky, dává mu potřebnou energii k tomu, aby mohl mozek dobře fungovat a aby se tělo necítilo stále unavené. Sami určitě znáte dny, kdy nestíháte ani jíst ani pít, protože potřebujete pracovat. Celý den jste velmi vytížení a padáte do postele naprosto vyčerpáni, jenže nemůžete usnout. Velkou vinu má na tomto problému právě nekvalitní, nevyvážená a nepravidelná strava, kterou jste vašemu tělu nabídli. Kávy, energetické nápoje a černé nebo zelené čaje, kterými jste se snažili udržet se v pozoru a zároveň dodržovat pitný režim se večer staly velkým nepřítelem.

Chcete-li večer ulehnout do postele a po pár minutách zaspat, začněte s péčí o sebe hned ráno. Zpočátku se vám to může zdát nereálné, ale přivstaňte si, abyste se mohli dobře nasnídat. Hned ráno vypijte šálek vlažné vody, můžete přidat pár kapek citronové šťávy, kterou však nenahrazujte citronkou. Se začínajícím podzimem věnujte pozornost také vitamínům. K snídani si připravte vajíčka v jakékoli podobě – nahniličko, natvrdo,..

Konzumujte se šunkou, zeleninou nebo klidně samotné. Je velmi nutné dodat tělu hned ráno tolik potřebné živiny, abychom byli schopni podávat dobré výkony hned od rána. Svačte nejlépe 3 hodiny po snídani. Nejlepší volbou jsou různá semínka, oříšky a pár kousků ovoce. Přitom nezapomínejte neustále dodržovat pitný režim. Jeho výhody se podepíší nejen na vaší výkonnosti, také vás nebude bolet hlava a tento návyk ocení také vaše pleť, které tak dodáváte hydrataci zevnitř. Hydratovaná pleť je pak hezky napnutá a budí zdravý dojem.

Většina z nás obědvá v práci, máte-li na výběr z více pokrmů, snažte se konzumovat nesmažená jídla. Může se zdát, že po vydatném obědě, například po vepřu knedlu zelu, budete schopni pokračovat v podávání dobrých výkonů, opak je pravdou. Zasytíte-li tělo takovým pokrmem, unavíte ho a nejradši byste se na hodinku natáhli. K obědu tedy volte kuřecí, vepřové, klidně také hovězí, mělo by ale být libové. Vybírejte celozrnné těstoviny nejlépe se slupkou a žádejte pořádnou dávku zeleniny. K svačině si přichystejte třeba zeleninový salát doplněný o semínka, tofu či vejce natvrdo. O večeři je mnoho spekulací – spousta výživových poradců se pře o nejvhodnější době, kdy večeřet.

Určitě jste se nesčetněkrát dočetli určenou hodinu, kdy požít poslední pokrm dne. Takové teorie jsou však špatné. Každý jedinec se ukládá ke spánku v jinou dobu a tak je logické, že 12 hodin bez jídla by mohly být tělu spíše k problému než k užitku. Večeřte tedy 3 hodiny před tím, než půjdete spát. Překvapí-li vás hlad i po večeři, sáhněte po menší druhé večeři, nakrájejte si mrkev, papriku, rajče,.. Nesnažte se zaplnit žaludek sladkostmi, což nás často láká. Sladkosti jsou večer nejvíce nevhodné, rychlé cukry velmi jednoduše rozhodí celý metabolismus a to, na čem jsme pracovali celý den je zničeno jednou čokoládovou tyčinkou, díky které pak nemůžeme spát.

Po celodenním shonu se konečně dostáváme do postele a vracíme se tak k samotnému nadpisu tohoto článku, ptáme se, jak na kvalitní spánek. Zvolte pohodlné oblečení, které nikde neškrtí, pozatahujte vše, co můžete a zabraňte tak světlu zvenčí, aby narušovalo váš spánek. Je známo, že lidé, kteří spí ve tmě mají spánek mnohem kvalitnější, než ti, které ruší pouliční osvětlení či jakýkoli jiný zdroj světla. Jste-li milovníci chladnějšího prostředí, tleskejte. Spánek, kdy dýcháte chladný vzduch se taktéž řadí k více kvalitnímu, nezapomínejte ale udržovat nohy v teple, spěte v ponožkách. Nakonec už nezbývá nic než ulehnout a těšit se na další den, kdy vstanete odpočatí, plni energie, kterou ještě dokrmíte dobrou zdravou snídaní.