Expresívní psaní aneb psaním k lepší náladě

Zrovna nedávno jsem se ocitla v situaci, kdy jsem se necítila zrovna nejlépe a valilo se to na mě z každé strany. Připadla jsem si jako by mě přejel parní válec. Popravdě řečeno, je to jen slovní obrat, skutečně nevím jaké to je, když Vás přejede „Parní válec“. Co ale s nepříjemnými pocity, nebo dokonce pocity destruktivními? To jsou přesně ty pocity, které Vás úplně vysávají a ničí. Vyzkoušela jsem „ Expresivní psaní“ Jistý americký psycholog, tuto metodu s úspěchem používá téměř dvacet let.

Kouzlo tužky a papíru:

Rozhodla jsem se tedy, že sama na sobě tuto metodu vyzkouším. Není nutné ihned své problémy sdělovat cizím lidem, pokud Vám to není příjemné. Stačí přiložit tužku na papír a ze svého trápení se vypsat. Stejně tak poslouží psaní do notebooku apod. Nicméně papír a tužka má pořád největší kouzlo a nejlepší účinek. Pokud neradi píšete, doporučuje se místo psaní použít diktafon.

Samoléčba:

Expresívní psaní“ má výrazný vliv na lidi, kteří prožili nějakou traumatickou událost a mají problémy se s tím vyrovnat. Tento psací rituál se doporučuje dodržovat čtyři po sobě jdoucí dny a psát minimálně 15min nejlépe na konci pracovního dne, nebo před spaním. Pokud Vám to však vyhovuje více ráno…nebraňte se tomu. S gramatikou a úpravami si vůbec nelamte hlavu! Psát by se mělo o tom, čeho se obáváte, o Vašich snech, čemu se vyhýbáte, nebo z nějakého důvodu odkládáte už třeba léta, o pocitech a o tom co jste zažili. Můžete napsat i Váš příběh, pokud nebudete vědět co psát dál, můžete psát pořád jedno a to samé. Po čtyřech dnech se rozhodnete, zda psaní vyhodíte, nebo si jej uschováte.

Zbystřete:

„Expresívní psaní“ se nedoporučuje u hloubavých jedinců, kteří prožili citové zklamání po rozchodu s životním partnerem. Z výzkumu Davida Sbarry z Univerzity of Arizona se prokázalo, že dlouhodobé  opakující se pitvání negativních pocitů, může danému jedinci přinést víc škody než užitku. Avšak dle mého názoru pokud si budu po dobu čtyř dnů, nikoliv dlouhodobě vylévat srdce a nadávat na papír a posléze tohle své dílo znehodnotím…nadělá to méně škody, než tyto pocity držet v sobě.

Mně osobně „Expresívní psaní“ pomohlo. Je jen na vás zda i vy tuto metodu vyzkoušíte.

http://gabriella.pise.cz/