Deník na vaše vzpomínky

Každý z nás používá diář pro plánování svého času. Ať je to v práci, ve škole nebo jenom kvůli tomu, abychom nezapomněli na doktory, důležité schůzky, rande či něco jiného, co je pro nás důležité.

I já používám svůj diář. Zaznamenávám si do něj naprosto všechno včetně svých událostí, které se mi během dne stanou. Je to vlastně můj deník. I když si vedu i klasický deník, ve kterém se více rozepisuji, píšu si menší poznámky, co se mi daný den přihodilo i do diáře, abych to následně mohla rozepsat do deníku. V klidu večer u kávy. V soukromí a ničím nerušená.

Proč je dobré si vést deník?

Mít deník je fajn věc. Vaše vzpomínky si možná uchováte v paměti, ale věřte, že jenom část jich tam zůstane celá. Většina z nich budou pouze vaše útržky vzpomínek, rozhovorů anebo snů. Pokud však máte čas a chuť si vše zapamatovat do větších podrobností, pořiďte si deník a čas od času si do něj poznamenejte, co se vám v průběhu týdne stalo. Pokud máte čas třeba o víkendu, pište o víkendu a ve stručnosti se snažte si vzpomenout, co jste celý týden dělala.

Když potkáte muže svých snů, jistě si budete ráda chtít zapamatovat všechny podrobnosti. Místo, kde jste se poprvé viděli, to jak vás mile oslovil nebo vaše první rande. V paměti se vám to dlouho a přesně neuchová, ale v psané formě v deníku určitě.

Jak mít jedinečný a originální deník?

Ráda se od někoho odlišuji, proto se svůj deník snažím odlišit od ostatních. Váš deník může vypovídat o tom, kdo jste, co máte rádi, co milujete. Proto pokud máte deník, nebo si ho chcete vytvořit je ideální sešit s tvrdými deskami.

Takový sešit má spoustu výhod, nejenom že se dá různě upravit, podle vašich představ, ale skýtá také dostatek prostoru pro vaše zážitky.

Vytvořit si takový originální deník je velmi snadné. Vezměte si zmíněný sešit s tvrdými deskami a nějaké barevné papíry, výstřižky z novin nebo balicí papír takových vzorů a barev, které máte velmi ráda. Tímhle připraveným materiálem obalte nebo polepte desky sešitu. Tím vám vznikne jedinečný a originální obal vašeho deníku. Můžete tak obalit i váš diář, aby spolu ladily.

Když deník potom otevřete na první stránce, snažte se ji nějak pěkně vyzdobit. Napište tam své motto nebo oblíbený citát vašeho autora, nebo si najděte nějaké pěkné citáty na internetu a napište ho na první stránku, stránku potom ozdobte a můžete začít psát váš příběh. Zážitky s vaším partnerem, jak jste se poznaly, vaše dnešní příhody nebo třeba o tom, jak jste si našla novou práci. Je na vás co si budete do deníku psát. Mohou to být třeba i vaše sny do budoucna, které chcete uskutečnit, plány na cesty po světě. Prostě cokoliv.

Aby váš deník byl celý originální, pište si barevné nadpisy. Lepte obrázky nebo fotografie, přidávejte různé malůvky jako okraje stránky. Zdobte a tvořte. Je to skvělá relaxace po rušném dni v práci nebo po dni plném běhání za dětmi a uklízením po nich toho nepořádku.

Takto krásně vyzdobený deník, nejenom že se k němu budete ráda vracet a psát tam další a další zápisky, ale později až bude celý zaplněný, si ho vezmete do rukou a budete se kochat jak nad svým výtvorem, tak i nad zážitky, které jste si v něm uchovala.

Vaše vzpomínky si zapište do deníku, vyzdobte si stránky a krásné a jedinečné vzpomínky jsou na světě.

Výhody a nevýhody deníku

Deník má jistě spoustu výhod, jednak vám pomůže si zapamatovat všechny vaše vzpomínky, krásné věty, které vám partner řekl. První slova vašich dětí nebo jejich či vaše úspěchy. Ovšem jak už jsem psala je to taky dobrá terapie pro uklidnění vaší mysli. Když sedíte nad vašim deníkem s šálkem dobré káva, necháváte proplouvat na papír vaše myšlenky, pocity a tužby. Když se z toho všeho vypíšete, nedusíte pak nic v sobě a i váš partnerský vztah je lepší. Ne každý prohřešek vaší polovičky je nutný řešit hádkou, stačí se z něj vypsat a uspořádat si myšlenky v hlavě. Lépe se vám pak jedná a třeba si uvědomíte, že kdybyste rozpoutala hádku, bylo by to zbytečné, protože by vyplulo na hladinu, že vlastně máte menší podíl viny i vy.

Já osobně proto vždy vezmu deník, rychle se ze svých pocitů vypíši, a když zjistím, že jsou zbytečné, mám štěstí, že jsem se nezačala hádat.

Nevýhodou je třeba to, že se vám deník může ztratit a najde ho někdo, kdo ho může zneužít. Proto svůj deník nikde nenoste. Pokud jedete na dovolenou, mějte ho na místě, kde o něm budete vědět jen vy a nikdo ho nenajde a nezneužije. I před vašimi dětmi svůj deník schovejte, pokud si do něj píšete i intimní zážitky, jistě není vhodné, aby si je přečetly vaše děti. Mějte svůj deník třeba mezi knihami u nočního stolku nebo ve vašem pracovním stole. Je to vaše soukromí a vaše nejhlubší pocity a myšlenky, se kterými se s nikým dělit nemusíte. Další nevýhodou je čas, který psaní věnujete. Ne každý ho máme dost, ale když si na psaní deníku vyhradíte třeba čtvrt hodinky po koupeli, tak se o žádný čas neokrádáte a pouze se na chvilku uvolníte a vypnete a to je dobré jak pro mysl, tak i pro vaše tělo plné denního shonu.

 

Autorka: Sellus Rio