Život lidí, kteří jezdí s cirkusem

Když se na vesnici nebo ve městě objeví cirkus, všechny děti jásají a většinou to rozjasní i obličeje dospělých. Cirkus navede tu správnou atmosféru, za kterou se skrývá zábava. Ale jaký je život těchto osob?

V čem se liší život lidí od cirkusu a náš?

1. Jejich domov je malá maringotka, která se neustále přemisťuje z místa na místo. Takže nemají jeden stálý dům, tak jako každý a nemohou říct, v kterém městě bydlí, protože jsou každou chvilkou někde jinde. Je sice pravda, že poznají mnoho krajů a kultur, ale jejich děti musí neustále střídat školy. Na jednu stranu je to dobře, neustále poznávají nové lidi, ale na druhou stranu nemají stálé kamarády, s kterými by si mohli vyjít ven a popovídat si delší dobu než pár dní, maximálně týdnů. A o to horší to je, když se do někoho zamilují.

2. Jejich život je jistý stereotyp, protože přijedou na místo, kde se zabydlí, několikrát zahrají svou scénu, kterou musí mít dokonale připravenou, sbalí své věci a jedou dál.

3. Zároveň je jejich život také velmi náročný, protože se jejich mzda odvíjí nejen od toho, kolik návštěvníků přijde (což může být v době krize, kdy každý šetří a na zábavě nejvíc docela problém), také od výkonů, který oni sami předvedou. Musí mnoho trénovat, aby ukázali něco, čím zaujmou a něco opravdu originálního, aby měli lidé zájem o to, se třeba zase na ně někdy přijít podívat.

4. Mívají většinou mnoho zvířat, které musí neustále cvičit a cvičení se zvířetem je daleko náročnější a hlavně nebezpečnější, než s člověkem. Musí tyto zvířata zabezpečit tak, aby nikomu neublížili, ale zároveň měli dostatek prostoru na to, aby se nedalo označit, že jsou týraná. Kromě toho jim musí zajistit i nějakou potravu. A to znamená, že to buď musí sebou nestále převážet několik kilogramů krmiva anebo shánět ho na místě, kde zrovna jsou, což se může stát někdy velkým problémem, zvláště pak když jsou někde v malé vesničce a podobně.

Takže život lidí od cirkusů se nám může zdát na první pohled moc krásný, protože mají tu svou volnost, ale pravda je taková, že i oni mají dost náročný a strastiplný život, který se neobejde bez překážek.