Staráte se správně o svou podzimní obuv?

Podzim umí být nádherný, ale také značně nepříjemný, když převládá mokré sychravé počasí. To by pak většina z nás určitě nejraději ani nevyleza z postele, jenže tento luxus si jen těžko můžeme dovolit. V pěkném oblečení a dobrých botách nám ale bude přece jenom lépe. Aby nám však naše střevíce dělaly dlouhou dobu radost, je třeba se o ně dobře starat. Dodržujete všechny zásady péče o boty? A víte vlastně, které to jsou? Vzhledem k tomu, že jsme magazín pro ženy, bude řeč o dámských botách, ale stejné platí i pro obuv našich partnerů a dětí.

Nákup vhodné obuvi

Už v obchodě si musíme rozmyslet, zda chceme nové boty na to, abychom si v nich občas vyšly v pěkném počasí, nebo od nich čekáme, že zvládnout ochránit naše nohy i v plískanicích, blátě a kalužích. V druhém případě musíme zapomenout na efektně děrované boty, nízké baleríny a podobné modely. Ze svrchního materiálu je nejméně vhodný textil, nejvíce vlhkosti naopak snese syntetika, které je zase ale celkem neprodyšná. Kůže je skvělý materiál, vyžaduje ovšem péči. Zato ale poskytuje nejlepší podmínky pro pohodlí a zdraví vašich nohou.

Impregnace

Boty bychom v žádném případě neměly zapomenout naimpregnovat a to ještě před prvním nošením. I u bot, které ležely půl roku někde ve skříni, je třeba obnovit ochranný film. Po každém větším promoknutí či čištění pak impregnaci opakujte, opravdu to není zbytečné. Volte také vždy impregnační přípravek vhodný na konkrétní typ materiálu a kožené boty ještě natřete krémem. Ochránit své boty není těžké, jen to vyžaduje trochu snahy.

Opatrně se sušením

Pokud se vám stane, že promoknete nebo šlápnete do kaluže, určitě nedávejte boty schnout přímo na topení nebo do jeho blízkosti. Toto platí s velkým vykřičníkem obzvlášť u kožených bot. Kůže se vlivem silného tepla může přesušit a zkrabatit. Nejlepším způsobem, jak z bot dostat vlhko, jsou obyčejné noviny namačkané dovnitř. Tento tradiční způsob se používá celé generace a opravdu funguje.

Více párů bot

I když se vám možná nechce utrácet za několik párů bot, je to investice, která se vyplatí. Když budete boty střídat a nebudete mít na nohou stále ten stejný pár, o to déle vám všechny vydrží. Nohy se potí i při krátké vycházce a vnitřek boty potřebuje nějaký čas, aby v něm tato vlhkost vyschla. Při opětovném obouvání ještě vlhkých bot se nadměrně namáhá stélka, podešev i svršek obuvi, což zkracuje její životnost.