Spotřeba antidepresiv stále roste

Lidí s depresemi přibývá a psychiatrům praskají ordinace ve švech. Psychika lidí je špatná, nebo se jí dříve lidé tolik nezabývali? Obojí je pravda. Za poslední roky jsou lidé s psychikou na tenkém ledě.

Dané je to hlavně tím, že je na nás kladen tlak  a to co se týká práce, výdělků… žijeme v době, ve které není nic jisté a tak se bojíme polevit, abychom nepřišli o zaměstnání, a díky tomu pak pracujeme do posledních sil. Úplně pomíjíme i zdravý a dostatečný spánek.

Dalším spouštěcím faktorem jsou vztahy. Ty jsou nyní tak křehké, jako nikdy. Vztah se dá dnes ukončit mávnutím proutku a to jen proto, že začínáme mít pocit, že se v našem životě objevil někdo lepší, jenže on se nám jako lepší může pouze jevit.

Později zabředneme do stejných kolejí a vše je jako dřív. Dříve byla návštěva psychiatra ostuda, za kterou se pacient styděl a nikdy se k tomuto nehlásil. Dnes je návštěva psychiatra naprosto běžnou návštěvou lékaře, který však neléčí zranění a nemoc, ale léčí duši. Málokdo může říct, že nemá starosti a nepotýká se s tím, že má problémy. Máme je všichni, a pokud jsou naše problémy vážné, tak je toužíme řešit.

Stále více lidí, řeší své problémy antidepresivy a spotřeba proto rok od roku stoupá. Žít v době, kde není vůbec nic jisté, nepřináší žádné plusy. Řešíme neustále kdo má víc, proč má víc, snažíme se jeden s druhým předhánět a důsledkem je přepracovanost a nevyrovnanost.

V době, kdy jsme měli všichni stejně, jsme takovéto problémy neměli. Manželky neutíkali k bohatším mužům. Zajištění jedinci si nehledali mladé milenky a rodina, znamenala rodinu. Pokud se někdo rozváděl, bylo na něj pohlíženo skrz prsty, dnes se na rozvod kouká jako na normální věc.

Lidé si neváží jeden druhého a sami se tímto přivádějí do psychických stresů, které potom řeší léky. Měli bychom se zamyslet nad tím, proč tomu tak je a ještě než sáhneme po lécích, tak by bylo dobré vědět, co je důvodem toho, proč jsme nešťastní a trpíme depresemi a měli bychom to zkusit změnit.