Doba, kdy většina žen zatoužila po dítěti ve věku kolem dvaceti let, je dávno pryč. Současný životní styl vede k tomu, že páry početí dítěte odsouvají „na neurčito“ kvůli kariéře, cestování a i z dalších důvodů. Čas však letí jako voda a není výjimkou, když se žena pro těhotenství rozhodne až na sklonku svých čtyřiceti let. Je to dobrý nápad?
Důvodem pro odsouvání těhotenství může být i skutečnost, že žena nenašla vhodného partnera. V každém případě se šance na početí s přibývajícími roky snižuje. Spousta žen kolem čtyřicítky nakonec musí vyhledat centrum asistované reprodukce, protože se nezadaří přirozenou cestou.
Statisticky je nejplodnější období kolem 25. roku života a po dosažení čtyřiceti let musí na umělé oplodnění každá druhá žena. Zároveň je třeba přijmout fakt, že těhotenství v pozdějším věku bývá více rizikové. Proto je vhodné, aby nastávající maminka dbala zvýšené opatrnosti.
Ženy se ve vyšším věku potýkají s množstvím zdravotních komplikací a hrozí tak podstatně vyšší riziko potratu či vrozené vývojové vady plodu. Pravděpodobnost výskytu Downova syndromu je cca 1:100, a to i u zcela zdravé rodičky.
Hladký průběh těhotenství ve vyšším věku mohou ohrozit i další faktory, jako jsou vyšší krevní tlak, obezita a cukrovka. Samozřejmě to neznamená, že by se starší žena raději neměla o dítě snažit. I po čtyřicítce lze donosit zdravé dítě, ovšem je třeba dodržovat množství zásad a nic zbytečně nepodcenit.
Ve vyšším věku je logicky komplikovanější i porod. Alespoň ze statistického hlediska. Starší ženy rodí déle a častěji se přikloní k císařskému řezu. Po porodu se zotavují pomaleji a musí se hodně šetřit.
Ale abychom těhotenství po čtyřicítce jen nekritizovali, je třeba vyzdvihnou některé výhody. V pozdějším věku jsou ženy obvykle více finančně zajištěné a psychicky vyzrálejší. Zda jsou to dostatečné důvody, proč těhotenství odsouvat, musíte posoudit sama.