Když za kulturou, tak se vším všudy

Je opravdu chvályhodné, že se neustále plní divadla, aby mohli lidé obdivovat umělecká díla. Ať už se jedná o výkony herců při divadelních hrách či tanečníků při baletu či podobně. Avšak málokdo si uvědomuje, že k této kultuře patří také slušnost a elegance.

Vyměňte rifle za tesilové kalhoty či šaty

Pokud se rozhodnete pro návštěvu divadla, měli byste zkulturnit i svůj vzhled. Nikdo po vás nechce, abyste si koupili drahou večerní róbu, ale na druhou stranu se absolutně nesluší, když vejdou do divadla lidé v obyčejných riflích. Je jedno, zda jdete do malého městského divadla, nevždy byste měli vytáhnout něco trochu slavnostnějšího. Pokud nechcete přímo tesilové kalhoty, dejte si aspoň nějaké černé kalhoty a k nim přidejte jednobarevnou košili. Ani ženy nemusí mít šaty až na zem, ale ani letní šatičky se moc nehodí. I když i tato volba je o něco snesitelnější, než rifle. Dáváte tak najevo, že máte v sobě kousek slušného chování a elegance a také úctu k lidem, kteří se snaží zpříjemnit vám večer svým představením.

Věnujte pozornost představení

Většina lidí si lístek zakoupí, proto aby se šli podívat na své oblíben představení anebo chtějí poznat něco nového, těší se a klidně obětují i několik stovek navíc, aby si mohli dopřát ten luxus. Ovšem najde se i malá hrstka lidí, která se při návštěvě divadla věnuje všemu, jen ne představení. Je opravdu smutné a urážející, když uprostřed představení začne zvonit telefon. V případě, že si telefon nemůžete vypnout úplně, je dobré dát si aspoň nějaký tichý režim, abyste tím nerušili herce, tanečníky, ale i další návštěvníky. Je jasné, že když jdete na nějakou hru, tak jste plní zážitků, o které byste se rádi podělili, avšak pokud to děláme v průběhu hry, může to obtěžovat lidi, kteří sedí vedle vás a díky vašemu povídání neslyší samotné představení.

Pokud dítě nevydrží, nechávejte jej doma

Je opravdu krásné, když se lidi snaží své děti učit kultuře od malička. A rozhodně je to jen dobře, jen byste měli někdy zvážit, zda je na dané představení vaše dítě dost staré. Je pěkné, že chcete se svými dětmi trávit svůj čas, ale pokud vaše děti budou během představení brečet či řvát, tak tím návštěvu divadla znepříjemníte jak sobě, tak i jiným návštěvníkům a rozhodně to nepotěší ani samotné vystupující. A proto je někdy lepší dát na dvě hodiny svou malou ratolest k babičkám a užívat si hru plnými doušky.

Fotoaparáty do kabelky

Na začátku vás téměř před každým představením upozorní, abyste nenatáčeli ani nefotili. Pravdou je, že mnoho lidí láká udělat si fotografii, zejména pokud se představení zúčastní i nějaká známá osobnost, avšak jsou lidé, kteří svému pokušení dokážou odolat a raději dají na slušné vychování. Přesto se i tak najde aspoň jeden člověk, kterému se uprostřed divadla rozsvítí fotoaparát či mobilní telefon.

Návštěva divadla je opravdový zážitek a je chvályhodné, že se i v dnešní době divadla stále plní. Avšak pokud se rozhodnete jít za kulturou, měli bychom se podle toho i chovat.