Jak vybrat správný make-up?

Na trhu je k dostání nepřeberné množství make-upů, a to nám ještě více zhoršuje výběr. Velmi často se tak stává, že než najdeme ten pravý, utratíme nemalé peníze za nevyhovující výrobky, které nám poté doma leží. Na co při koupi make-upu zaměřit a jak ho správně nanášet?

Na typu pleti záleží

V první řadě bychom měli zvážit, jaká pleť nám byla dána do vínku. Ženy s velmi suchou pletí by se měly vyvarovat make-upů s pudrovým efektem, který kůži ještě více vysušuje a můžou se tak tvořit nevzhledné šupinky. Měly by proto volit spíše zvláčňující produkty s krémovou texturou. To stejné platí pro starší ženy, které trápí vrásky. Pudrový make-up by vrásky spíše zvýrazňoval. Pro ty jsou vhodné spíše regenerační make-upy, které pleť vypnou a vyživí. Naopak mastná a problematická pleť vysloveně vyžaduje matující produkty s hojivými antibakteriálními složkami, které nedokonalosti nejen kryjí, ale i odstraňují. Pro citlivou pleť jsou ideální speciální neparfémované produkty, které ji neohrozí vyrážkou, svěděním nebo zčervenáním. Bezchybná pleť make-up nepotřebuje, maximálně jen lehký BB krém, který pleť sjednotí a dodá jí zářivou barvu.

Konzistence je důležitá

Některé make-upy mají tendence při kontaktu s Vaším denním krémem nebo podkladovou bází pleť vysušovat či naopak mastit nebo se drolit. Pro suchou pleť jsou ideální tekuté make-upy, pro tu problematickou naopak krycí s matujícím efektem. Tekutý make-up sjednotí pleť, dobře kryje, snadno se aplikuje a dá se vrstvit pro docílení požadovaného efektu. Pěnové make-upy jsou oblíbené pro svou lehkou a nadýchanou konzistenci, jejich jediná nevýhoda je trošku nižší schopnost krytí. Kompaktní neboli pudrové maku-upy jsou ideální do kabelky, protože se nanáší pomocí přiložené houbičky a součástí balení je i zrcátko. Nízká schopnost krytí je asi jejich jedinou nevýhodou, zato docílíte matného sametového vzhledu Vaší pleti. Pokud Vás trápí silné akné, viditelné jizvy a podobné silné nedostatky pleti, zvolte silně krycí make-upy, které tyto nedokonalosti skryjí, a to navíc bez nechtěného efektu masky. Obsahují totiž vyšší podíl pigmentových částic, které při pečlivé aplikaci vykouzlí přirozený vzhled. Lehčí složení s lehkým zabarvením poskytují BB nebo CC krémy. Ty jsou vhodné zejména pro bezchybnou pleť bez nedokonalostí, pro zlepšení její kvality. Hydratují totiž pleť a sjednocují její barvu.

Problematický výběr odstínu

Vůbec nejvíc problémů činí správný výběr odstínu make-upu. Ten by měl být pokud možno co nejpodobnější Vaší pokožce, jedině tak bude působit velice přirozeně a nenápadně. Nesnažte se docílit opáleného efektu pomocí tmavého odstínu nebo rádoby rozjasněného efektu pomocí příliš světlého odstínu! Nezkoušejte proto produkt pouze na zápěstí, ale i přímo na obličeji, protože pleť na ruce a na tváři může mít zcela odlišný odstín. V drogerii jste obvykle ovlivněna umělým světlem, které zkresluje a na denní světle potom líčení vypadá úplně jinak. Poproste proto prodavačku, zda nemá k dispozici vzorek k pohodlnému vyzkoušení doma. Sáček s make-upem neotvírejte trháním, ale pouze propíchněte špendlíkem. Vystačí Vám tak na více použití a Vy snáze zjistíte, zda je odstín a konzistence make-upu to pravé pro Vás. Pokud je Vaše pleť našedlá a vypadá unaveně, volte odstíny se žlutým nádechem, rozzáří Vás a dodá Vaší pleti světlo. Naopak zdravě vypadající pleti postačí odstín do meruňkova. Vždy je nutné volit jeden odstín pro zimní a další pro letní období.

Správné nanášení

Před samotným nanesením make-upu je dobré pokožku vyhladit jemným peelingem vhodným pro časté použití a poté použít podkladovou bázi. Ta nejen pleť vyhladí, ale i zmatní a líčení vydrží bezchybné po delší dobu. Pro nanášení make-upu existují speciální štětce nebo aplikační houbičky, často nejjednodušší je však nanášení pomocí prstů, kterými se dostanete všude. Krátce make-up zahřejte v prstech, lépe pak přilne k pleti, a teprve poté jej naneste. Nezapomeňte ho rozetřít doztracena v oblasti čelisti, uší a linie vlasů. Není nic horšího než viditelný přechod mezi make-upem a nenalíčeným krkem. Dalším krokem je nanesení pudru. Ten však aplikujte pouze na T-zónu, tedy na místa, kde má Vaše pleť tendence se lesknout. Nejčastěji se jedná o čelo, oblast nosu a bradu. Ženy se suchou pletí a vráskami by se však měly pudru vyhnout a použít ho jen v nejnutnějším případě. Posledním krokem základního líčení pleti je zakrytí drobných nedostatků pleti korektorem. Může jít o pupínky, rozšířené červené žilky nebo kruhy pod očima. Vyrábí se v různých variantách, od tuhých v tyčince až po ty tekuté s aplikátorem. Je jen na Vás, jaký druh si vyberete. Korektor se nanáší buď před aplikací make-upu nebo až po ní. Posledním základním krokem je nanesení tvářenky, která celé líčení podtrhne a efektně zvýrazní Vaši tvář. Vyrábí se jak klasické pudrové, tak i krémové nebo gelové.