5 tipů, jak v létě ochladit byt?

Léto se pomalu a jistě blíží a s ním i krásné letní teploty. Ale čas od času se při parních letních dnech vyšplhají teploty i k 40°C, interiér je rozpálen na vysoké teploty a uvnitř kanceláře nebo obývacího pokoje je nesnesitelné horko. Jak ochladit byt či dům a navodit optimální tepelnou pohodu?

Pořiďte si výkonnou klimatizaci

Pokud hledáte výrobek, který dokáže ochladit vzduch, snížit teplotu v interiéru i při opravdu vysokých teplotách a zároveň upravit vlhkost prostředí ve vašem bytě nebo kanceláři na požadované hodnoty, pak si pořiďte klimatizaci. Ale dříve než si ji pořídíte, je dobré zamyslet se nad tím, jaké prostory budou klimatizovány, zdali bude klimatizace využívána pouze v létě na chlazení nebo také v zimě na přitápění.

Kromě toho si ještě před samotným výběrem klimatizace ujasněte, jaké jsou pro vás nejdůležitější parametry výběru. Někdo se zaměří na design klimatizace, její cenu nebo na zvýšenou šetrnost k životnímu prostředí, čímž vynikají například klimatizace Sinclair nebo klimatizace Samsung. Ovšem rozhodujícím parametrem by vždy měl být výkon.

Nepusťte teplo dovnitř

Klimatizace není zdaleka jedinou možností. Pokud nechcete investovat do klimatizačních zařízení, můžete vyzkoušet několik osvědčených metod, které vám pomohou snížit teploty ve vašem bytě či kanceláři.

Pro ochlazování příbytku je důležitý stín. Pokud ho můžete využít přirozeně, tím lépe. Zdrojem může být například vzrostlá zeleň, která brání dopadu tepelného záření na budovu. Pokud se v okolí žádné stromy nenacházejí, můžete si několika triky pomoci.

 

  1. Závěsy – Jestliže jste doma zrušily závěsy, měly byste je opět najít nebo si pořídit nové a nejlépe tmavé, díky kterým neprojde dovnitř slunce. Pokud máte okna otočená směrem do vnitrobloku nebo zahrady, kde nejsou na očích ostatním, můžete přes ně přehodit prostěradlo, které také zabrání paprskům, aby pronikaly dovnitř. Závěsy nebo prostěradla můžete navíc namočit. Tím, jak se z nich bude voda odpařovat, bude ochlazován vzduch v interiéru.
  2. Venkovní rolety – Venkovní rolety jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit přehřívání interiéru. Sluneční paprsky a horký letní vzduch nemá šanci dostat se přes rolety dovnitř a prostory jsou hned o několik stupňů chladnější než ty venkovní. Venkovních rolet si můžete všimnout především v jižních státech.
  3. Ventilátory – Skvělým pomocníkem v parných dnech jsou ventilátory. Do interiéru si můžete pořídit ventilátor stolní, podlahový nebo stropní. Stolní ventilátory využíváme s výhodou pro lokální ochlazení. Podlahové jsou účinnější ve větších prostorech, obzvláště ty s větším průměrem. Nejefektivnější jsou pak stropní větráky, které dokáží ochladit vzduch v celé místnosti.
  4. Vypnutí elektrospotřebičů – Divili byste se, kolik tepla dokáží vyprodukovat elektrospotřebiče, jako televizor, počítač nebo žhnoucí sporák. V letních měsících proto nezapomínejte ani na ně. Pokud jsou neustále v provozu, sálá z nich poměrně velké teplo. Pokud některé elektrospotřebiče můžete vypnout, rozhodně tak učiňte.
  5. Prostěradlo a pyžamu dejte do mrazáku a ochlazujte také sebe – V letních měsících můžete schovat teplé peřiny a spát pouze pod prostěradlem. Pokud ho navíc zkusíte dát před spaním na hodinu do mrazničky, bude se vám hned lépe usínat. Vyzkoušet to můžete také s pyžamem nebo noční košilí. Své tělo můžete ochladit vlažnou sprchou. Také dodržujte pravidelný pitný režim.